Vyšetřovatelé chemického útoku se do Dúmy nedostali. 'Můžou za to spojenecké nálety,' tvrdí Rusko

Experti z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) se zatím nedostali do syrského města Dúmá, kde mají shromažďovat důkazy o údajném chemickém útoku. Podle ruského ministerstva zahraničí museli inspektoři svoji práci odložit kvůli následkům náletů Spojených států, Francie a Velké Británie. Londýn tvrdí, že inspektoři nedostali od OSN povolení vydat se na místo, protože se Sýrie a Rusko nezaručily za jejich bezpečnost.

Damašek (Aktualizováno: 20:41 16. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti ošetřované po chemickém útoku na Dúmá (7. dubna 2018). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vyšetřovatelé tak zůstávají v Damašku, kam přijeli v sobotu. Za sebou už mají jednání se syrskou vládou, do Dúmy by se podle informací měli dostat ve středu.

Ruské úřady v pondělí slíbily, že vyšetřování nebudou ovlivňovat. Naopak americký vyslanec při Organizaci pro zákaz chemických zbraní obvinil ruskou armádu, že v Dúmě zahlazuje stopy.

Rusové odmítají, že by jakkoliv manipulovali s důkazy o údajném použití bojových plynů v syrské Dúmě.

Ondřej Elbel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme