Chemický útok v Sýrii experti zatím nepotvrdili, OSN volá po rychlém vyšetření

Spojené státy ani OSN zatím nemohou potvrdit údajné použití chemických zbraní při střetech v syrském Damašku. Podle syrské opozice nasadila chemickou munici do boje armáda, prezident Bašár Asad ale obvinění rezolutně odmítl. Spojené národy naléhají na důkladné vyšetření útoku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivista s plynovou maskou na předměstí Damašku, kde syrská armáda podle opozice použila k útoku jedovatý plyn, zřejmě sarin

Aktivista s plynovou maskou na předměstí Damašku, kde syrská armáda podle opozice použila k útoku jedovatý plyn, zřejmě sarin | Zdroj: Reuters

Co přesně se v syrské metropoli odehrálo, není možné ověřit z nezávislých zdrojů a odborníci zatím nedokážou s jistotou potvrdit, jestli byly chemické látky opravdu nasazeny.

Britský expert na chemické a biologické zbraně Hamish De Bretton-Gordon odhaduje, že mohlo jít o sarin.

„Podle symptomů a zranění, které jsem viděl, půjde zřejmě o nervový plyn, pravděpodobně sarin. Víme, že sarin už byl v Sýrii použit. Zabíjí velmi rychle a ze záběrů, které jsou dispozici, se dá usuzovat, že jde právě o tuhle látku.“

Charles Duelfer, bývalý šéf americké mise, která hledala zbraně hromadného ničení v Iráku, má po zhlédnutí dostupných záběrů jasno.

„Je to dost vypovídající a nemyslím si, že by šlo o podvrh. Na nahrávkách jsou opravdoví lidé. Něco takového nenahrajete. Vím, že některé mezinárodní organizace tvrdí, že ano a že jsou to - slovy ruského ministerstva zahraničí - provokace. Ale není to přesvědčivý postoj.“

Sýrii opustil už přes milion dětí

Při údajném chemickém útoku a bombardování v syrském Damašku ve středu zemřelo až 1700 lidí, mezi nimi ženy i děti. Právě těch podle OSN ze Sýrie uprchl už více než jeden milion. Většina je mladší jedenácti let.

Děti a mladiství tedy tvoří polovinu z celkových dvou milionů lidí, kteří ze Sýrie kvůli konfliktu utekli. Většinou cestují do Libanonu, Jordánska, Turecka nebo Egypta.

Čím dál častěji ale uprchlíci přicházejí také do Evropy. Dětští imigranti často v cizích zemích nedokáží projít registračním procesem, a tak žijí na ulicích. Informaci zveřejnil server BBC.

Občanská válka v Sýrii už trvá dva roky, obětí jsou desetitisíce.

Chemické zbraně v Sýrii | Foto: ČTK

Tea Turk, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme