Přijde letecká odveta? O reakci na chemický útok v Sýrii rozhodnu do 48 hodin, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že v nadcházejících 24 až 48 hodinách rozhodne o reakci USA na sobotní útok na syrské město Dúmá, při kterém byly údajně použity chemické zbraně. Informovala o tom agentura AP. Ministr obrany Jim Mattis již dříve řekl, že Spojené státy zatím použití chemických zbraní při útoku na Dúmu nevyloučily, stejně jakou možnou odvetu v podobě amerických náletů.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Jonathan Ernst

Svaz zdravotnických a pomocných organizací (UOSSM), což je sdružení mezinárodních humanitárních organizací financujících nemocnice v Sýrii, v pondělí informoval, že při údajném chemickém útoku vládních sil na Dúmu zahynulo v sobotu nejméně 60 lidí a přes 1000 dalších bylo zraněno. Režim v Damašku ale použití chemických zbraní popřel, stejně jako Rusko a Írán, což jsou spojenci syrské vlády.

Záchranáři: Sobotní útok v Dúmě si vyžádal nejméně 60 mrtvých, vládní síly použily plyn

Číst článek

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) oznámila, že zahájila vyšetřování údajného útoku a událostmi v Dúmě se má večer na mimořádném zasedání rovněž zabývat Rada bezpečnosti OSN.

Letecká odveta není vyloučená

Americký ministr obrany Mattis sdělil, že je nutné zvážit další kroky, pokud se použití chemických zbraní potvrdí. Zdůraznil přitom, že Rusko se v roce 2013 zaručilo, že syrská vláda zničí svůj chemický arsenál, čímž podle agentury AP naznačil částečnou odpovědnost Moskvy za nejnovější incident. Další kroky bude Washington podle Mattise konzultovat se svými partnery v NATO. Možnost odvety v podobě amerického náletu na pozice syrské armády ministr obrany prozatím nevyloučil.

Podobně se vyjádřilo také americké ministerstvo zahraničí, které označilo útok za „neakceptovatelnou hrůzu“, která si žádá náležitou reakci. Příznaky obětí podle ministerstva zahraničí naznačovaly tomu, že byly použity dusivé bojové látky, jako například chlór, a nervově paralytické chemické zbraně, kupříkladu sarin. Washington rovněž uvedl, že Damašek a jeho spojenec Rusko brání pozorovatelům ve vstupu do Dúmy.

Stáhnou USA své jednotky ze Sýrie? 'Ať se o to teď postarají jiní,' hlásá Trump

Číst článek

Mocné státy krčí rameny

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn krátce nato řekl, že se velkým mocným státům dosud nepodařilo zabránit chemických útokům s tím, že na tyto incidenty odpovídají „pokrčením ramen“. Důsledky takového chování jsou podle Husajna velmi nebezpečné a vedou k normalizaci používání chemických zbraní ve válce.

Podle agentury Reuters Spojené státy do RB OSN zaslaly pozměněnou rezoluci z 1. března 2018, na jejímž základě by mělo být zahájeno vyšetřování s cílem objasnit, kdo je za sobotní útok odpovědný. Ke schválení rezoluce je zapotřebí devět hlasů v Radě bezpečnosti, ale podle Reuters je vysoce pravděpodobné, že Rusko, které je spojencem syrské vlády, bude dokument vetovat. Rovněž podle agentury není jasné, zda se o rezoluci bude hlasovat ještě v pondělí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme