‚Nacisti pryč!‘ V Chemnitzu se na koncertu proti rasismu a extremismu sešly desítky tisíc lidí

Minutou ticha za zavražděného Daniela Hilliga začal v centru východoněmeckého Chemnitzu koncert proti rasismu a fašismu. Pondělního koncertu se podle posledních odhadů zúčastnilo asi 65 tisíc lidí. Dění ve městě, které eskalovalo po vraždě pětatřicetiletého Němce, z níž je podezřelá dvojice migrantů, i nadále hýbe německou politickou scénou.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Chemnitz (Aktualizováno: 22:10 3. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncert proti rasismu a pravicovému extremismu v německém Chemnitzu.

Koncert proti rasismu a pravicovému extremismu v německém Chemnitzu. | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

„Jsme různí, ale v jedné věci mluvíme stejnou řečí – nedáváme žádný prostor štvanicím na lidi, žádný prostor rasismu,“ prohlásila v úvodu pondělní akce jedna z řečnic. Dav lidí, z nichž řada držela transparenty, jí odpověděl skandováním hesla „Nacisti pryč“.

Vedle vyslání jasného signálu proti neonacismu bylo cílem koncertu, který se konal u kostela Johanniskirche, také vybrání peněz na podporu rodiny Daniela Hilliga a protifašistických iniciativ v Sasku.

V německém Chemnitzu se opět demonstrovalo. S místními si přijel promluvit i saský premiér

Číst článek

Akce, která vyvrcholila vystoupením slavné kapely Die Toten Hosen, se ale neobešla bez kontroverzí. Město Chemnitz kvůli ní nepovolilo dvojici demonstrací, které v bezprostřední blízkosti chtěly uskutečnit pravicové organizace.

Terčem kritiky ze strany generální tajemnice křesťanských demokratů Annegret Krampové-Karrenbauerové se pak stal německý prezident Frank-Walter Steinmeier za to, že koncert sdílením na facebooku podpořil, přestože na něm vystoupí skupina Feine Sahne Fischfilet, která má podle některých blízko k levicovému radikalismu.

Sociální demokraté se v reakci na to zase obratem ptali, jestli politička CDU v nynější situaci nemá nic lepšího na práci.

Situace ve čtvrtmilionovém Chemnitzu, který leží nedaleko hranic s Českem, se vyostřila 26. srpna po zabití Hilliga. Protestů ve městě se podle policie účastnila také řada pravicových radikálů.

V pondělí saské úřady také informovaly o tom, že už obdržely sedm trestních oznámení ze strany novinářů, které někdo při protestech napadl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme