,Doufám, že už bude klid.‘ Obyvatelé Chemnitzu ve městě nechtějí pravicové radikály ani problémy s cizinci

V centru saského Chemnitzu leží na chodníku květiny a hořící svíčky. Mezi nimi je fotografie mladého muže v černém rámečku s černou páskou. O víkendu tady někdo 35tiletého Daniela za zatím neobjasněných okolností ubodal. Z útoku jsou podezřelí Iráčan a Syřan ve věku 22 a 23 let. Atmosféra ve městě je od té doby napjatá.

Reportáž Chemnitz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Chemnitzu (Saské Kamenici) si připomínají pětatřicetiletého Němce, z jehož usmrcení jsou podezřelí dva mladíci z Iráku a Sýrie. | Foto: Matthias Rietschel | Zdroj: Reuters
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž z Chemnitzu.

„(Atmosféra) je docela vyhrocená. Zaprvé tou vraždou, která se tady stala. Ta se musí prošetřit. Ale reakce některých lidí byla podle mě přehnaná. Ty demonstrace a útoky na policii a cizince. Já si myslím, že tohle se většině lidí v Chemnitzu nelíbí,“ popisuje jeden z obyvatel města Radiožurnálu.

V centru napadali pravicoví radikálové cizince. Každého, kdo vypadal odlišně. Padesátiletý muž se rozčiluje, že to městu dělá ostudu. „Mně se zdá, že se k tomu přidali lidi zvenčí. Ale nejsem si tím jistý,“ dodává.

 ‚Cizinci dělají problémy‘

Žena, která vede kolo pěší zónou, říká, že proti cizincům není. Ale nemyslí si, že by bylo všechno v pořádku. Hony na cizince a násilí tato žena odsuzuje. „Ty demonstrace městu moc nepomohly. Ale cizinci - podle mě - by se měli začít chovat,“ říká.

Merkelová k situaci v Chemnitzu: Nenávist a štvanice nemají v právním státu místo

Číst článek

„Ta demonstrace byla už moc. Ale dokážu to chápat, protože cizinci dělají samé problémy. Násilí nechci, ale cizinci by měli respektovat naše pravidla. Doufám, že to nebude eskalovat a že bude zase klid. A že se prosadí právní stát, který prošetří, co se té noci skutečně stalo,“ dodává.

Výtržnosti ve městě si nepřeje ani jeden. „V Chemnitzu žije 8 procent cizinců. Na německé poměry je to poměrně málo,“ uzavírá muž.

Poslední tři dny ale ukázaly, že pro ty, kteří demonstrují s radikály v Chemnitzu, je jakékoli číslo příliš vysoké.

  • Dění v saském městě, které leží nedaleko českých hranic, rezonuje v posledních dvou dnech v celém Německu. Na jeho počátku stál spor, který přerostl v útok nožem, jenž si vyžádal jednoho mrtvého a dva zraněné.
  • Všechny oběti jsou němečtí občané. Ze zabití pětatřicetiletého Němce viní policie dva muže pocházející ze Sýrie a Iráku. Pro muže ve věku 22 a 23 let žádá státní zastupitelství vazbu.
  • Policie se nejřív k případu neposkytovala žádné bližší informace, přesto se na sociálních sítích začaly rychle šířit spekulace a svolávala protestní shromáždění do centra města.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme