V německém Chemnitzu se opět demonstrovalo. S místními si přijel promluvit i saský premiér

Bez problémů se v Chemnitzu (Saské Kamenici) obešel večerní protest pravicového hnutí Pro Chemnitz. Podle televizní a rozhlasové stanice MDR se ho nedaleko od místního fotbalového stadionu zúčastnila více než tisícovka lidí. Dalších zhruba 550 lidí v areálu stadionu debatovalo se saským premiérem Michaelem Kretschmerem (CDU) a starostkou Chemnitzu Barbarou Ludwigovou (SPD).

Chemnitz (Aktualizováno: 22:10 30. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Chemnitzu. | Foto: Jens Meyer | Zdroj: ČTK/AP

Kretschmer mimo jiné slíbil vyšetření vraždy mladého Němce i případu hajlování na protestech. Nepokoje vyvolala právě smrt mladého Němce, za jehož vraždu sedí ve vazbě dva muži syrské a irácké národnosti.

Zatykač na údajného vraha z Chemnitzu unikl na internet. Saská policie čelí kritice

Číst článek

Podle televizní a rozhlasové stanice MDR se protestu nedaleko místního fotbalového stadionu zúčastnila více než tisícovka lidí. Dalších zhruba 550 lidí v areálu stadionu debatovalo se saským premiérem Michaelem Kretschmerem (CDU) a starostkou Chemnitzu Barbarou Ludwigovou (SPD).

Kvůli napjaté situaci ve městě po nedělní vraždě pětatřicetiletého Němce panovaly obavy, že by se i čtvrteční protest stejně jako ty z neděle a pondělí mohl zvrhnout ve střety či útoky na přistěhovalce. Saská policie proto požádala o pomoc spolkovou policii i strážce zákona z dalších německých zemí.

Obavy se ale nenaplnily a demonstrace, při níž zástupci hnutí Pro Chemnitz vystupovali s projevy, se nesly v poklidném duchu. Jen občas davem zaznělo skandování typu „My jsme národ“ nebo „Prolhaná média“.

Místo, kde byl zavražděn mladý Němec, je zasypáno svíčkami a květinami. | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Časté byly také požadavky na odstoupení kancléřky Angely Merkelové (CDU), s jejíž migrační politikou přítomní nesouhlasí.

,Doufám, že už bude klid.‘ Obyvatelé Chemnitzu ve městě nechtějí pravicové radikály ani problémy s cizinci

Číst článek

Pár desítek metrů od protestu byla v plném proudu dlouho dopředu naplánovaná debata saského ministerského předsedy s občany. Diskuse začala minutou ticha a krátkým vystoupením Kretschmera, který obyvatele čtvrtmilionového města vyzval, aby se postavili za demokracii a právní stát.

Vyjádřil také pochopení pro demonstrace, ale nikoli pro to, když někdo zůstává i na protestu, při kterém se hajluje. Právě to se stalo během pondělní protestní akce pravicového hnutí, při které bylo zraněno na 20 lidí.

Zatímco Kretschmera přijali občané Chemnitzu poměrně klidně, při slovech starostky Ludwigové se publikem opakovaně neslo bučení a pískot.

Kateřina Havlíková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme