Šéf německé kontrarozvědky vysvětloval svá tvrzení o videu z Chemnitzu. Čelí výzvám k rezignaci

Šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen zdůvodnil své nedávné tvrzení o videu z Chemnitzu (Saské Kamenice) obavou z dezinformační kampaně. Své prohlášení o tom, že nahrávka zachycující útok na cizince nemusí být pravá, nedokázal podložit žádnými důkazy. Nyní čelí výzvám k rezignaci z čela Spolkového úřadu na ochranu ústavy.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve východoněmeckém Chemnitzu se po srpnové vraždě pětatřicetiletého Němce, z níž jsou podezřelí tři migranti, odehrála série demonstrací. | Foto: Jens Meyer | Zdroj: ČTK/AP

Podle středeční zprávy agentury DPA vysvětlení uvedl ve čtyřstránkové zprávě, kterou zaslal ministrovi vnitra Horstovi Seehoferovi. 

Šéf německé kontrarozvědky: Video útoku na přistěhovalce v Chemnitzu nemusí být pravé

Číst článek

Ve východoněmeckém Chemnitzu se po srpnové vraždě pětatřicetiletého Němce, z níž jsou podezřelí tři migranti, odehrála série demonstrací. Některých z nich se účastnili i pravicoví radikálové, kteří napadali policii, média i přistěhovalce. Zaútočili také na jednu židovskou restauraci.

‚Lov na lidi‘

Maassen v pátek zpochybnil video, které jeden z útoků na cizince ukazuje. „Nejsou k dispozici žádné důkazy, že by video k tomuto údajnému případu, které je na internetu, bylo autentické,“ prohlásil. Poznamenal také, že naopak existují důvody myslet si, že šlo o cíleně šířenou nepravdivou informaci, aby se odvedla pozornost veřejnosti od vraždy v Chemnitzu. Vysloužil si za to kritiku a výzvy k rezignaci na svou funkci.

Ve svém dopise zaslaném ministrovi vnitra Maassen podle DPA ostře kritizuje uživatele sociální sítě twitter s přezdívkou Antifa-Zeckenbiss. Podle něj lze předpokládat, že tento uživatel video, které má být důkazem „štvanic“ na cizince, úmyslně nadepsal slovy „Lov na lidi v Chemnitzu“. Chtěl tím podle šéfa německé kontrarozvědky „dosáhnout určitého vyznění“.

Za problémy v Chemnitzu je migrace. Lidé, co se zlobí, nejsou nacisté, prohlásil ministr Seehofer

Číst článek

Podpora saského premiéra

Na dotaz ministerstva, proč měl Maassen potřebu se během probíhajícího vyšetřování k událostem v Chemnitzu vyjadřovat, šéf kontrarozvědky uvedl, že chtěl podpořit saského premiéra Michaela Kretschmera, který se dostal do sporu s kancléřkou Angelou Merkelovou. Kretschmer v prohlášení uvedl, že se v Chemnitzu neodehrála „žádná štvanice“. Toto tvrzení podle Maassena odpovídá i poznatkům jeho úřadu.

Maassen zdůraznil, že v žádném případě nezpochybnil, „že v Chemnitzu došlo k demonstracím a trestným činům zorganizovaným a provedeným pravicovými extremisty“. Zároveň zdůraznil, že nikdy netvrdil, že by video bylo zfalšované či zmanipulované. Zpochybnil prý jen, zda video skutečně „autenticky“ dokládá „hon na lidi v Chemnitzu“.

Pietní místo v německém Chemnitz, kde došlo k vraždě Němce dvěma muži syrského a iráckého původu | Foto: Pavel Polák | Zdroj: Český rozhlas

Kdo se skrývá za twitterovou přezdívkou Antifa-Zeckenbiss, úřad pro ochranu ústavy podle jeho šéfa netuší. Předpokládá ale, že pochází z levicového či krajně levicového prostředí. Pokud tomu tak je, mohlo by podle Maassena cílem označení videa být snaha „odpoutat pozornost veřejnosti od zabití a připoutat ji na údajné pravicově extremistické štvanice“.

Odpoledne bude Maassen kvůli svým kontroverzním tvrzením vypovídat ve dvou parlamentních výborech. S napětím se očekává, zda jej ministr vnitra Horst Seehofer navzdory výzvám ze strany sociálních demokratů, zelených a levice podpoří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme