Šéf německé kontrarozvědky vysvětloval svá tvrzení o videu z Chemnitzu. Čelí výzvám k rezignaci

Šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen zdůvodnil své nedávné tvrzení o videu z Chemnitzu (Saské Kamenice) obavou z dezinformační kampaně. Své prohlášení o tom, že nahrávka zachycující útok na cizince nemusí být pravá, nedokázal podložit žádnými důkazy. Nyní čelí výzvám k rezignaci z čela Spolkového úřadu na ochranu ústavy.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve východoněmeckém Chemnitzu se po srpnové vraždě pětatřicetiletého Němce, z níž jsou podezřelí tři migranti, odehrála série demonstrací. | Foto: Jens Meyer | Zdroj: ČTK/AP

Podle středeční zprávy agentury DPA vysvětlení uvedl ve čtyřstránkové zprávě, kterou zaslal ministrovi vnitra Horstovi Seehoferovi. 

Šéf německé kontrarozvědky: Video útoku na přistěhovalce v Chemnitzu nemusí být pravé

Číst článek

Ve východoněmeckém Chemnitzu se po srpnové vraždě pětatřicetiletého Němce, z níž jsou podezřelí tři migranti, odehrála série demonstrací. Některých z nich se účastnili i pravicoví radikálové, kteří napadali policii, média i přistěhovalce. Zaútočili také na jednu židovskou restauraci.

‚Lov na lidi‘

Maassen v pátek zpochybnil video, které jeden z útoků na cizince ukazuje. „Nejsou k dispozici žádné důkazy, že by video k tomuto údajnému případu, které je na internetu, bylo autentické,“ prohlásil. Poznamenal také, že naopak existují důvody myslet si, že šlo o cíleně šířenou nepravdivou informaci, aby se odvedla pozornost veřejnosti od vraždy v Chemnitzu. Vysloužil si za to kritiku a výzvy k rezignaci na svou funkci.

Ve svém dopise zaslaném ministrovi vnitra Maassen podle DPA ostře kritizuje uživatele sociální sítě twitter s přezdívkou Antifa-Zeckenbiss. Podle něj lze předpokládat, že tento uživatel video, které má být důkazem „štvanic“ na cizince, úmyslně nadepsal slovy „Lov na lidi v Chemnitzu“. Chtěl tím podle šéfa německé kontrarozvědky „dosáhnout určitého vyznění“.

Za problémy v Chemnitzu je migrace. Lidé, co se zlobí, nejsou nacisté, prohlásil ministr Seehofer

Číst článek

Podpora saského premiéra

Na dotaz ministerstva, proč měl Maassen potřebu se během probíhajícího vyšetřování k událostem v Chemnitzu vyjadřovat, šéf kontrarozvědky uvedl, že chtěl podpořit saského premiéra Michaela Kretschmera, který se dostal do sporu s kancléřkou Angelou Merkelovou. Kretschmer v prohlášení uvedl, že se v Chemnitzu neodehrála „žádná štvanice“. Toto tvrzení podle Maassena odpovídá i poznatkům jeho úřadu.

Maassen zdůraznil, že v žádném případě nezpochybnil, „že v Chemnitzu došlo k demonstracím a trestným činům zorganizovaným a provedeným pravicovými extremisty“. Zároveň zdůraznil, že nikdy netvrdil, že by video bylo zfalšované či zmanipulované. Zpochybnil prý jen, zda video skutečně „autenticky“ dokládá „hon na lidi v Chemnitzu“.

Pietní místo v německém Chemnitz, kde došlo k vraždě Němce dvěma muži syrského a iráckého původu | Foto: Pavel Polák | Zdroj: Český rozhlas

Kdo se skrývá za twitterovou přezdívkou Antifa-Zeckenbiss, úřad pro ochranu ústavy podle jeho šéfa netuší. Předpokládá ale, že pochází z levicového či krajně levicového prostředí. Pokud tomu tak je, mohlo by podle Maassena cílem označení videa být snaha „odpoutat pozornost veřejnosti od zabití a připoutat ji na údajné pravicově extremistické štvanice“.

Odpoledne bude Maassen kvůli svým kontroverzním tvrzením vypovídat ve dvou parlamentních výborech. S napětím se očekává, zda jej ministr vnitra Horst Seehofer navzdory výzvám ze strany sociálních demokratů, zelených a levice podpoří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme