Ukrajina rozšiřuje možnosti, jak se Rusové mohou vzdát. S bezpečností pomohou i drony
Ruské síly ve středu dopoledne ostřelovaly z raketometů budovu oblastní správy v Chersonu na jihu Ukrajiny. Na sociální síti Telegram to uvedl Kyrylo Tymošenko z ukrajinské prezidentské kanceláře. Ukrajinská armáda také zveřejnila video určené ruským vojákům, kde jim radí, jak se můžou s pomocí ukrajinských dronů vzdát. Díky zapojení bezpilotních letounů má být proces pro obě strany bezpečnější.
„Okolo 11.00 (10.00 SEČ) ruští fašisté zaútočili raketomety na centrum Chersonu. Rakety zasáhly budovu Chersonské oblastní správy a poškodily dvě poschodí,“ sdělil Tymošenko a připojil fotografie poškozené budovy. Podle prvních zpráv si útok nevyžádal oběti na životech ani nezpůsobil nikomu zranění, dodal Tymošenko.
Cherson, jediné oblastní centrum, které se podařilo ruské armádě od únorového vpádu na Ukrajinu alespoň dočasně ovládnout, ukrajinská armáda znovu dobyla 11. listopadu. Od té doby ruské síly město pravidelně ostřelují z druhého břehu řeky Dněpr, což má za následek civilní oběti.
Jak se vzdát dronům?
Voják, který se chce vzdát, se musí nejprve zkontaktovat s projektem Chci žít, což je platforma zřízená Ukrajinou pro Rusy za tímto účelem. Voják následně dostane pokyny ohledně místa, kam se má dostavit, a času. Na stanoveném místě pak má vyčkat na přílet dronu.
S bezpilotním letounem má následně navázat „vizuální“ kontakt, zvednout ruce nad hlavu a zamávat s nimi do stran, čímž dá najevo, že se hodlá řídit instrukcemi.
Potom už stačí, aby voják dron následoval a tímto způsobem se dostal k ukrajinským pozicím. Může se stát, že se dronu vybije baterie. V takovém případě může bezpilotní letoun vojáka přestat doprovázet a vrátit se na dobití k ukrajinským pozicím. V takovém případě se musí Rus ukrýt v blízkosti místa posledního vizuálního kontaktu s dronem a čekat na nový.
Článek pokračuje pod online reportáží.
S tímto schématem přišla ukrajinská armáda poté, co se v listopadu šířila na internetu videa, která údajně zobrazovala zastřelení skupiny ruských vojáků ukrajinskými silami ve vesnici v Luhanské oblasti. Podle Moskvy videozáznam ukazoval popravu ruských válečných zajatců.
Kyjev ale tvrdí, že většina Rusů ve skupině se sice chtěla vzdát, ale že minimálně jeden z nich začal na ukrajinské vojáky střílet. Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře ke kauze sdělil, že pokud ze strany vzdávajících přetrvává hrozba, tak nemohou být považováni za válečné zajatce.