‚Cherson – město hrdina.‘ Ukrajinci strhávají ruské billboardy a nahrazují je žlutomodrými transparenty

V nedávno osvobozeném jihoukrajinském Chersonu likvidují Ukrajinci jeden ze symbolů okupace: billboardy šířící ruskou propagandu. Rusové rozmístili svá hesla – kde prohlašovali, že město je součástí Ruska, nebo propagovali významné osobnosti z jeho minulosti – na reklamních tabulích po celém městě, které bylo téměř devět měsíců pod kontrolou invazních sil. Napsala to v pátek agentura AP.

Cherson Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé čekají na distribuci humanitární pomoci s proruským billboardem v pozadí po ústupu ruské armády (ilustrační foto)

Ukrajinci likvidují billboardy šířící ruskou propagandu | Foto: Murad Sezer | Zdroj: Reuters

Na jednom z billboardů se například objevily obrázky dětí oblečených do tradičních ukrajinských „vyšyvanek“ (ikonických ukrajinských vyšívaných košil) s digitálně přidanou ruskou vlajkou a hesly jako „Rusko je zde navždy“ nebo „Cherson je ruské město“, popisuje AP.

Na dalších podle agentury byla podobizna ruského vojevůdce z 18. století Alexandra Suvorova a nápis: „Příroda stvořila jen jedno Rusko, které nemá soupeře.“

‚Jsme svobodní, nejsme otroci‘. V Chersonu zavládla euforie, lidé slaví ulicích, popisují novináři

Číst článek

Některé billboardy v Chersonu odkazovaly na druhou světovou válku, další na Kremlem zinscenovaná hlasování, která Rusko v září uspořádalo ve čtyřech ukrajinských regionech jako záminku k pokusu o jejich anexi Moskvou.

Cherson se nachází v jedné z těchto čtyř oblastí, ale Rusko o něj a jeho okolí v listopadu přišlo pod tlakem ukrajinské protiofenzivy a utrpělo tam tak velkou porážku.

Ještě než je stihli odstranit, byly některé ruské billboardy přepsány ukrajinskými nápisy, například zkratkou ozbrojených sil Ukrajiny. Postupně pak proruská hesla nahradily žlutomodré ukrajinské transparenty se zcela odlišnými vzkazy, například „Cherson – město hrdina“.

Billboardy jsou součástí propagandistické války, která se o Ukrajinu vede souběžně s tou na bojišti. Moskva se snaží šířit svou verzi historie a konfliktu na sociálních sítích, ale také na území Ukrajiny, které okupuje.

Moskva se snaží šířit svou verzi historie a konfliktu | Foto: Tomáš Kolařík

U obyvatel Chersonu přitom ruské propagandistické reklamní tabule podle této agentury vyvolávají hněv a odpor. Městští pracovníci je tak nepřestali odstraňovat ani v době ruského ostřelování.

Město v poslední době čelí kromě ostřelování invazními silami také výpadkům v dodávkách elektrického proudu. Objevují se postupně důkazy o zvěrstvech spáchaných během okupace. Ukrajinské úřady mezitím některé obyvatele evakuovaly, jelikož panují obavy, zda tam bude – vzhledem ke škodám na infrastruktuře – možné přežít zimu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme