Rusko chce u Chersonu evakuovat až 75 tisíc lidí. ‚Nucené deportace‘, říká Kyjev

Ruské okupační úřady chtějí v ukrajinské Chersonské oblasti evakuovat obyvatele z 15 kilometrů širokých pásů území podél obou břehů řeky Dněpr. Týkat se to má 75 tisíc lidí, uvedl podle agentury RIA Novosti Ruskem dosazený gubernátor Vladimir Saldo.

Cherson Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Civilisté evakuovaní z Chersonu přijíždějí do města Olešky

Civilisté evakuovaní z Chersonu přijíždějí do města Olešky | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Ukrajinská armáda v Chersonské oblasti útočí na ruské pozice na pravém břehu řeky a ruské okupační úřady v minulých dnech evakuovaly civilisty z tohoto břehu. Nyní se však evakuační nařízení vztahuje i na břeh levý, jehož obsazení ukrajinskou armádou se podle expertů v nejbližší době neočekává.

Rusové přesunuli z Chersonu i ostatky knížete Potěmkina. Důkaz, že se stáhnou, tvrdí Britové

Číst článek

Moskva a Kyjev si v uplynulých týdnech vyměnily obvinění, že druhá strana chce zaútočit na Kachovskou přehradu, která leží na Dněpru asi 50 kilometrů proti proudu od Chersonu. Proražení hráze by způsobilo zaplavení rozsáhlého území.

„Nejpozději za tři dny bude tato práce dokončena,“ řekl k evakuaci Saldo v televizi Rossija24. Někteří evakuovaní podle něj zůstávají v jiných částech Chersonské oblasti, další odcházejí do Ruska či na okupovaný poloostrov Krym. Přesuny civilistů Kyjev označuje za nucené deportace.

Strategický význam

Ruské okupační úřady minulý týden oznámily, že dokončily stahování civilistů z Chersonu, přesunuto na levý břeh Dněpru mělo být až 70 tisíc. O tom, zda Rusové chystají stažení také svých vojenských jednotek z pravého břehu, nebo naopak zda do oblasti posílají posily, nyní vedou vojenští experti spory.

Cherson, ležící u ústí Dněpru do Černého moře, měl před válkou přibližně 280 tisíc obyvatel. Stal se prvním velkým ukrajinským městem, kterého se Rusové zmocnili po letošním únorovém vpádu na Ukrajinu.

Cherson má velký strategický význam, protože je pozemní spojnicí mezi Rusy ovládanými územími na východě Ukrajiny a poloostrovem Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme