‚Slíbila jsem, že se vrátím.‘ Do Chersonu přijel z Kyjeva první vlak od začátku války

Do osvobozeného ukrajinského Chersonu přijel v sobotu poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu vlak z Kyjeva. Se dvěma stovkami pasažérů vyjel z hlavního města v pátek po desáté hodině večer.

Video Cherson Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Slíbila jsem, že se vrátím, přišlo to a já držím slovo,“ řekla v Chersonu třicetiletá Anastasija Ševljugová, na kterou čekala matka

„Slíbila jsem, že se vrátím, přišlo to a já držím slovo,“ řekla v Chersonu třicetiletá Anastasija Ševljugová, na kterou čekala matka | Foto: Murad Sezer | Zdroj: Reuters

List Ukrajinska pravda píše, že sedm vagonů pomalovali ukrajinští umělci v projektu zvaném Vlaky do vítězství. Vagony prošly zásadní opravou v zařízeních ukrajinské železnice a mají teď nové vybavení, každý byl určen některému z území, která byla na začátku projektu pod dočasnou ruskou okupací.

Rusko v noci šedesátkrát zasáhlo obce v okolí Nikopolu. Podle USA chystá další mobilizaci

Číst článek

Ukrajinská železnice spolu s platformou United24 spustila projekt Jízdenky do vítězství, v jehož rámci si lidé mohou koupit jízdenky do okupovaných i už osvobozených měst.

Ruské jednotky obsadily Cherson krátce po začátku invaze a na podzim se ho Rusko pokusilo anektovat. Minulý týden se z něj ale ruská armáda stáhla na levý břeh Dněpru.

Na nádraží v Chersonu na vlak čekalo množství lidí a příbuzných těch, kteří z města před Rusy odešli. „Slíbila jsem, že se vrátím, přišlo to a já držím slovo,“ řekla třicetiletá Anastasija Ševljugová, na kterou čekala matka. Svitlana Dosenková čekala na syna, s nímž se naposledy viděla ještě před začátkem války. „Mám už jenom jeho,“ dodala.

Její manžel zemřel na covid 26. února, dva dny po začátku invaze. V nemocnici, kde ležel připojený na respirátoru, přestala jít elektřina. „Bylo to velmi těžké, dům prohledávali ruští vojáci a hledali zbraně,“ popsala žena, která se chce nyní společně se synem vrátit do Kyjeva.

Ukrajinský Cherson se radoval z příjezdu prvního vlaku z Kyjeva od začátku války | Foto: Murad Sezer | Zdroj: Reuters

Ljudmila čekala s kytkou na vnučku. „Její rodiče v Chersonu nevědí, že přijede, zorganizovali jsme to my, konečně jsme svobodní,“ prohlásila žena.

226 lidí bylo v Chersonské oblasti zadrženo či zmizeli, uvádí zpráva z Yaleovy univerzity

Číst článek

Na nástupišti byli mnozí, kteří se jen přišli přesvědčit, že vlak skutečně přijel, protože ho považují za symbol obnovené ukrajinské kontroly nad městem.

Pro ukrajinskou železnici je obnova vlakového spojení s Kyjevem důvodem k velké hrdosti. V minulém týdnu pracovalo v chladném dešti více než 100 dělníků na opravě 60 kilometrů trati a na odstranění min.

„Je to dojemné. Když jsme slyšeli o osvobození Chersonu, dostali jsme příkaz opravit 58 poškozených míst na trati,“ řekl médiím jeden železničář z Oděsy.

Obnova spojení umožní zásobování města, které potřebuje pomoc. Rusové při ústupu zničili klíčovou infrastrukturu, takže v Chersonu neteče voda a nefunguje elektřina. Do této doby humanitární pomoc přivážely jen automobily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme