Americký středozápad svírá mrazivé počasí. Teplota v Severní Dakotě klesla na minus 32 stupňů

Státy Wisconsin, Michigan a Illinois na americkém středozápadě vyhlásily stav nouze kvůli extrémním mrazům, které v těchto dnech postihují jejich území. Stejné opatření přijaly i jižní státy Alabama a Mississippi, kde je obvyklé podstatně teplejší počasí. V Severní Dakotě klesla teplota v noci na středu na minus 32 stupňů Celsia.

Fotočlánek Chicago Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Minneapolisu ve státě Minnesota naměřili již v úterý večer minus 29 stupňů Celsia, přičemž na některých místech v Minnesotě dosáhla pocitová teplota počítající s ochlazováním větrem minus 52 stupňů Celsia, napsala agentura AP.

Moskva se bude s kalamitou potýkat nejméně týden. V metropoli se sněhem bojuje 60 tisíc lidí

Číst článek

Stovky státních škol na středozápadě USA v úterý zrušily vyučování a uzavřené zůstanou i ve středu. Stejné opatření přijalo i několik velkých univerzit. V Chicagu má ve středu doma zůstat všech 360 tisíc žáků, stejně tak nepůjdou do školy studenti v Detroitu. Americká poštovní služba oznámila, že ve středu nebude v některých částech nejhůře postižených států kvůli třeskutým mrazům doručovat zásilky.

Mrazivé počasí a sněhové bouře si vyžádaly rovněž zrušení více než 2 tisíce letů, uvedla agentura Reuters. Chicagské letiště kupříkladu v úterý zrušilo polovinu plánovaných linek. V Chicagu je ve středu, stejně jako již v úterý, zavřená i místní zoologická zahrada Brookfield, což se stalo teprve počtvrté v její 85leté historii.

Úřady v zasažené oblasti přijímají kvůli nebývalým mrazům výjimečná opatření, která mají ochránit bezdomovce a další zranitelné občany.

Pojízdné nouzové přístřešky

V Chicagu, kde podle meteorologů citovaných severem BBC News bude tento týden chladněji než v Antarktidě, bylo pět autobusů městské hromadné dopravy přeměněno v pojízdné nouzové přístřešky. V některých z nich jsou k dispozici i zdravotníci.

Charitativní organizace ve městě Minneapolis, které provozují nouzové ohřívárny a přístřešky, prodloužily otvírací dobu a zvýšily kapacitu. Společnost Metro Transit, která je hlavním poskytovatelem veřejné dopravy v dvojměstí Minneapolis-Saint Paul, uvedla, že nebude vykazovat z autobusů bezdomovce, kteří jimi budou cestovat jen proto, aby se ohřáli.

Podle předpovědí počasí hrozí nejnižší teploty od úterý do čtvrtka, přičemž v oblasti Velkých jezer se rtuť teploměru může přiblížit k minus padesáti stupňům.

Na Lipně vznikla čtyřkilometrová bruslařská dráha. Led má tloušťku skoro dvacet centimetrů

Číst článek

Národní povětrnostní služba upozornila, že v takové zimě hrozí člověku během pouhých deseti minut omrzliny. „Jedná se o počasí ohrožující lidské zdraví a musíme k němu tak přistupovat,“ prohlásil v úterý starosta Chicaga Rahm Emanuel.

Nejméně čtyři úmrtí

Kromě toho se například ve státě Wisconsin čeká až 60 centimetrů sněhu, v Illinois by mělo napadnout 15 centimetrů a sněžení zažijí pravděpodobně i jižní státy Alabama a Georgia.

S mimořádně chladným počasím a silným sněžením jsou na severu USA spojována nejméně čtyři úmrtí, včetně muže, kterého v oblasti Chicaga srazil sněžný pluh. Další obětí se stal muž z Milwaukee, který byl nalezen umrzlý v garáži, a mladý pár, který nepřežil srážku svého auta s jiným vozidlem na zasněžené silnici.

Ve Wisconsinu poznamenalo extrémně chladné počasí dodávky piva. Dvě distributorské firmy sdělily, že dodávky budou zpožděny či přerušeny z obavy, že by pivo v kamionech zmrzlo.

Mráz znemožňuje dokonce i některé typické zimní aktivity. Po celou středu zůstane uzavřen lyžařský areál v oblasti Minneapolisu, jakož i tamní ledový hrad.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme