OBRAZEM: V Bolívii rozvinuli 200 km dlouhou vlajku. Snaží se získat zpět 'ukradený' přístup k moři

Bolívie se rozhodla netradičně upozornit na svůj dlouholetý spor o přístup k moři, který vede se sousedním Chile, a nechala proto v sobotu rozvinout 200 kilometrů dlouhou námořní vlajku. Modrou zástavu s bolivijskými národními znaky pomáhaly mezi městy La Paz a Oruro držet tisíce lidí. Podle prezidenta Eva Moralese má rekordně dlouhá vlajka ukázat jednotu země, která se snaží vysoudit před více než stovkou let ztracený přístup k Tichému oceánu.

La Paz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spory o úzký pás tichomořského pobřeží se táhnou desítky let. Bolívie přišla o část svého území během Pacifické války v letech 1879-1883.

Bolivijského starostu zavřeli do klády. Podle místního tribunálu lhal a řádně nevykonával svůj úřad

Číst článek

Chile tehdy dobylo na Bolívii a jejím spojenci Peru několik set kilometrů území zaručujícího nejen přístup k moři, ale i k cenným nalezištím nerostných surovin v pouštní oblasti Atacama.

Bolívie pak v roce 1904 podepsala mírovou dohodu, která stvrdila ztrátu území v délce více než 400 kilometrů.

Kvůli strategickému a ekonomickému významu oblasti se však La Paz dlouhodobě snaží získat část svého území zpět, a v roce 2013 se kvůli tomu dokonce obrátil k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu.

Soudní řízení se nyní blíží ke konci a prezident Morales chce spektakulární akcí s vlajkou podpořit právní tým zastupující Bolívii před veřejným slyšením, které začne 19. března.

„Tato vlajka, největší na světě, je živoucím znamením naší vůle překonat izolaci trvající už přes 100 let,“ řekl prezident během slavnosti, jíž se podle informací vlády zúčastnilo na 100 tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme