Chile devastují záplavy. Bez elektřiny a pitné vody jsou desítky tisíc lidí

Severní oblast Chile pustoší silné záplavy. Nejhůře postiženým regionem je paradoxně oblast Atacama, kde se nachází nejsušší místo na zeměkouli. Dva lidé zemřeli a 24 osob je pohřešováno. Meteorologové předpovídají silné srážky i na další hodiny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní část Chile devastují záplavy

Severní část Chile devastují záplavy | Zdroj: Reuters

Ministr vnitra Rodrigo Penailillo oznámil, že v oblasti platí stav kalamity. Kontrolu nad veřejným pořádkem a bezpečností převzala armáda. Do regionu také ve středu večer odletěla prezidentka Michelle Bacheletová, která přislíbila místním pomoc chilské vlády.

Na mnoha místech jsou přerušené silnice i telekomunikační spojení. Desetitisíce obyvatel se musejí obejít bez dodávek elektřiny a pitné vody. Kvůli řádění živlu musely přerušit provoz i některé významné měděné doly.

Chile se potýkalo posledních několik let s nezvyklým suchem. Současné záplavy jsou výsledkem prudkých lijáků, které zasáhly sever země v noci na středu. Odborníci přívalové deště označují za vůbec největší za posledních dvacet let.

Příkladem může být koryto řeky Copiapó, které bylo vyschlé od roku 2011. Před tím tudy proudila voda naposledy v roce 1997. Po silných deštích se řeka vylila z břehů a valila se městy. Voda s sebou brala celé domy, obyvatele zachraňovaly vrtulníky v obavách ze sesuvů půdy. Jedna z potvrzených obětí zahynula pod nánosy bahna, druhou zabil elektrický proud.

Zatímco sever Chile ničí záplavy, na jihu země hasiči stále ještě bojují s rozsáhlými lesními požáry. Déšť, který by mohl pomoci dostat plameny pod kontrolu, zatím nepřichází.

Severní část Chile devastují záplavy | Foto: Reuters

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme