Chile kvůli zemětřesení a cunami evakuovalo milion lidí. Řada z nich strávila noc na ulici

Série silných zemětřesení otřásla budovami v hlavním městě Chile Santiagu. Nejméně osm lidí přišlo o život. Následná vlna cunami zaplavila pobřežní oblasti Chile. Nejsilnější otřesy měly 8,3 stupně. Kvůli cunami úřady evakuovaly pobřežní oblasti, včetně budovy chilského parlamentu. Evakuován byl asi milion lidí. Varování před ničivou vlnou cunami již bylo odvoláno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chilskou metropoli zasáhlo silné zemětřesení. Lidé v panice utíkali na ulice

Chilskou metropoli zasáhlo silné zemětřesení. Lidé v panice utíkali na ulice | Zdroj: Reuters

Lidé opustili své domy a vyčkávali v ulicích. Po silném otřesu totiž následovalo ještě několik desítek dotřesů, nejsilnější měl 7,6 stupně. Následná přílivová vlna pak zasáhla část pobřeží, kam tisíce Chilanů přijely oslavit národní svátek nezávislosti.

Ve Valparaísu a dalších městěch za sebou cunami nechala ulice pokryté troskami a poškodila řadu budov. V Conconu voda utrhla střechu obchodu. Lidé před vodou museli utéct od pobřeží směrem do kopců.

Při něštěstí zemřelo 8 lidí, je mezi nimi 26letá žena, na kterou se zřítila zeď, a 86letý muž, který dostal srdeční záchvat. Záchranáři pátrají nejméně po jednom pohřešovaném člověku.

Hned po neštěstí ujistila chilská prezidentka Michelle Bacheletová, že úřady poskytnou veškerou pomoc postiženým regionům. „Základním úkolem dneška je poskytnout lidem pomoc a ochranu. Zabránit tomu, aby bylo více mrtvých a zraněných a využít všechny prostředky, které máme v tuto chvíli k dispozici,“ uvedla.

Do evakuovaných oblastí byla vyslána armáda, aby dohlížela na opuštěný majetek. Postiženým lidem poslala vláda základní potraviny a vodu. O konkrétní pomoci rozhodne kabinet na dnešním mimořádném zasedání.

Podle českého konzula Adama Piňose ale celkově Chilané situaci zvládají velmi klidně.

„Nutno říct, že Chile je na tyto situace velmi dobře připraveno. Už desítky let se zde dodržují určité standardy při stavbách. Vloni proběhlo osmičkové zemětřesení poněkud severněji a evakuace proběhly naprosto spořádaně. Lze tedy očekávat, že i tentokrát budou lidé disciplinovaní,“ řekl Piňos.

České úřady neznají přesný počet Čechů, kteří v Chile žijí. Většina ale bydlí v hlavním městě, kde otřesy nebyly tak silné. Český konzulát v Santiagu de Chile je s nimi v kontaktu.

Další Češi jsou jako turisti v oblastech Los Lagos nebo v Patagonii na jihu země, kde byly otřesy ještě slabší. Sociální síť Facebook umožňuje automaticky kontaktovat lidi, kteří jsou blízko epicentra zemětřesení. Podle českých úřadů se ale nikdo z krajanů v Chile do problémů nedostal.

Ambasáda po zemětřesení navázala kontakt s desítkami českých krajanů a všichni jsou v pořádku. V pořádku je i česká lyžařská reprezentace, která je v Chile na soustředění.

Tichým oceánem se po otřesech začala šířit přílivová vlna. Zasáhla i město Coquimbo, kde měla podle chilského námořnictva 4,5 metru.

Agentura Reuters s odvoláním na svědky uvedla, že otřesy byly cítit až v argentinském Buenos Aires, které leží na východním pobřeží jihoamerického kontinentu.

Chile je zemí s jedním z nejvyšších výskytů zemětřesení na zeměkouli. V roce 2010 jej zasáhlo zemětřesení o síle 8,8 stupně.

Následná vlna cunami způsobila ve středním a jižním Chile rozsáhlé škody a zabila přes 500 lidí. Nejsilnější zaznamenané zemětřesení v historii se odehrálo také v Chile. Nastalo v roce 1960, mělo sílu 9,5 stupně a zemřelo v jeho důsledku více než 5000 lidí.

Chile zasáhlo silné zemětřesení | Foto: ČTK

Viktor Daněk, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme