Jižně od Chile byly nalezeny trosky armádního letadla. Nikdo z 38 pasažérů zřejmě havárii nepřežil

Chilské ministerstvo obrany ve čtvrtek potvrdilo, že pátrací týmy našly v moři jižně od Chile trosky armádního letounu, který se v pondělí se 38 osobami na palubě ztratil z radarů. Informoval o tom chilský deník El Mercurio. Všichni cestující i posádka jsou zřejmě mrtví, uvedl velitel letectva generál Arturo Merino.

Tento článek je více než rok starý.

Santiago de Chile Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chilský ministr obrany Alberto Espina během tiskové konference k havárii armádního letadla v prosinci 2019

Chilský ministr obrany Alberto Espina během tiskové konference k havárii armádního letadla | Zdroj: ČTK/AP

„Spolu s částmi letadla se našly i lidské pozůstatky, které velmi pravděpodobně patří lidem z letadla," uvedl ve čtvrtek Merino na tiskové konferenci po boku ministra obrany Alberta Espiny. „Nalezené trosky letadla ukazují, že je prakticky nemožné, aby někdo neštěstí přežil,“ dodal generál. Trosky letounu se našly ve středu večer, pátralo po nich 23 letadel a 14 lodí z Argentiny, Brazílie, USA, Británie, Chile a Uruguaye.

České aerolinky koupí od Airbusu sedm nových letadel, s prvními začnou létat v roce 2020

Číst článek

Vojenský dopravní letoun C-130 Hercules startoval z chilského Punta Arenas v pondělí odpoledne místního času a měl namířeno na chilskou základnu v Antarktidě. Asi po hodině a půl letu se ztratil z radarů. Předtím jeho posádka nevyslala žádný nouzový signál.

Na palubě letadla, jež vezlo materiál a techniky na základnu v Antarktidě, cestovali i tři civilisté, zbytek byli členové armády. Bylo mezi nimi také několik důstojníků, včetně generála, a jedna žena. Dva z civilistů byli zaměstnanci inženýrských staveb, kteří měli na základně provést údržbu. Třetím civilistou byl čtyřiadvacetiletý student Ignacio Parada, který letěl na Antarktidu kvůli výzkumu pro svou diplomovou práci.

Letoun se zřítil v Drakeově průlivu, který odděluje Jižní Ameriku a Antarktidu. Toto místo, kde se střetávají dva oceány, Tichý a Atlantický, je proslulé náhlými změnami povětrnostních podmínek. „Velmi rychle se tam mění teploty, viditelnost a hlavně větrné proudy,“ řekl deníku La Tercera chilský viceadmirál a senátor Kenneth Pugh.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme