Chile vytvoří nové národní parky. Stát dostal půdu od vdovy po americkém milionáři

Chile vytvořilo síť nových národních parků. Pět rezervací vzniklo díky důležitému daru. Přes 4 tisíce kilometrů čtverečních půdy státu věnovala vdova po muži, který o rozsáhlou oblast pečoval.

Santiago de Chile Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Onou dárkyní tak rozsáhlých pozemků je Kristine McDivitt Tompkinsová, vdova po americkém milionáři Dougu Tompkinsovi. Podnikatel stál za vznikem několika módních značek, jako je North Face nebo Esprit. Ve volném čase se ale věnoval ochraně přírody a přes dvacet let skupoval půdu v Jižní Americe.

Čeští vědci zachraňují jako jediní na světě kriticky ohroženou antilopu Derbyho

Číst článek

Tompkins založil vlastní nadaci, která se věnovala konzervaci panenské přírody. Muž ale v roce 2015 zemřel při kajakové výpravě, a jeho žena se rozhodla pozemky předat státu. Darované území je velké asi jako Zlínský kraj.

Nové parky mají celkovou rozlohu o velikosti Švýcarska. Chráněné území zabírá většinu chilské Patagonie. Podle prezidentky země Michelle Bacheletové by zachování tamního ekosystému mělo být inspirací pro všechny. Bacheletová obyvatele Chile vyzvala, aby se řídili myšlenkami udržitelného rozvoje a neplýtvali přírodními zdroji.

Britský deník Guardian připomíná nevoli chilských farmářů, kteří aktivity Tompkinskovy nadace zpochybňovali. Milionáře kritizovali za to, že jim znemožňuje obdělat úrodnou půdu.

Negativní přístup k ekologii ale dlouhou dobu měl i chilský stát. V 90. letech nad Tompkinsovým územím přelétaly chilské stíhačky. Velení armády i pravicovým politikům skupování tak velkých pozemků přišlo podezřelé a chtěli aktivisty zastrašit.

Stát chtěl v Patagonii vystavět přehradu, tomu ale Tompkins a jeho podporovatelé nakonec zabránili. V posledních letech ale Chile do ochrany přírody rozsáhle investuje. A to se nejspíš nezmění ani po březnových prezidentských volbách. Protikandidát prezidentky Bacheletové - Sebastian Piňera - byl Tompkinsovým podporovatelem. On sám skoupil na tisíc kilometrů čtverečních, které později přetvořil na park.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme