‚Konečně vítězství pro ty, kteří tolik trpěli.‘ Chilské arcibiskupství má zaplatit odškodnění zneužívaným

Arcibiskupství v chilské metropoli Santiago de Chile má zaplatit 450 milionů pesos (asi 15 milionů korun) jako odškodnění obětem sexuálního zneužívání. Rozhodl o tom odvolací soud v Santiagu. Podle chilského deníku La Tercera, který o verdiktu soudu informoval v neděli, jde o největší odškodnění, jaké dosud určil soud chilské církvi k zaplacení. Arcibiskupství se zatím k rozsudku nevyjádřilo.

Santiago de Chile Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oběti zneužívání kněžími James Hamilton (vlevo) a Juan Andrés Murillo u chilského soudu | Foto: Ivan Alvarado | Zdroj: Reuters

Žalobu vznesli tři muži, kteří byli v minulosti zneužíváni chilským katolickým knězem Fernandem Karadimou. Jeho kauza je neznámější z více než stovky případů zneužívání církevními představiteli, které nyní chilská justice řeší.

‚Plácání po hýždích je nežádoucí.‘ Chilské arcibiskupství se omluvilo za manuál dobrého chování

Číst článek

Karadimu (88) Vatikán uznal už v roce 2011 vinným ze sexuálního a psychického zneužívání mladistvých a zakázal mu církevní činnost, trestně stíhán ale není, protože skutky byly už tehdy promlčené.

James Hamilton, Juan Carlos Cruz a Juan Andrés Murillo žalovali v Karadimově kauze dva kardinály - santiagského arcibiskupa Ricarda Ezzatiho a Franciska Javiera Errázurize, který stál v čele santiagského arcibiskupství před Ezzatim. Muži je žalovali za to, že Karadimovy činy kryli.

Cruz označil verdikt soudu za historický. „Církev prohrála, dokázali jsme její nedbalost a lži,“ napsal Cruz na twitteru. „Kardinálové Errázuriz, Ezzati a jejich banda biskupů jsou delikventi! Konečně vítězství pro ty, kteří tolik trpěli kvůli jejich zločinům,“ dodal Cruz, který nyní žije v americké Philadelphii.

Biskupové nabídli rezignaci

Soud první instance odškodnění původně zamítl. Odvolací soud ale tento verdikt zvrátil na základě dopisu, v němž podle deníku La Tercera kardinál Errázuriz v roce 2009 napsal tehdejšímu papežskému nunciovi v Chile Giuseppemu Pintovi, že se mu donesla obvinění vůči Karadimovi, ale že se rozhodl to nevyšetřovat. Dopis našla letos v červnu policie při prohlídce santiagského arcibiskupství, kterou nařídil místní prokurátor.

Papež František zpřísnil trest chilskému knězi za zneužívání, bude převeden do laického stavu

Číst článek

Kvůli zneužívání nezletilých církevními představiteli, které chilská církev dlouhodobě bagatelizovala či dokonce kryla, nabídli letos v květnu všichni chilští biskupové papeži rezignaci. Učinili tak poté, co si je papež František pozval do Vatikánu. Zatím přijal rezignaci sedmi z nich.

Kritice čelil i papež František, který se dlouho - ještě letos v lednu - zastával Karadimova blízkého spolupracovníka biskupa Juana Barrose, podezřelého z krytí případů zneužívání. Letos v dubnu papež František připustil, že „vážně pochybil“ při posuzování kauzy zneužívání kněžími v Chile, a požádal oběti o odpuštění.

Podle údajů chilské prokuratury je nyní vyšetřováno 167 osob církevních činitelů kvůli sexuálnímu zneužívání v minulosti, z celkem 178 obětí bylo 79 nezletilých, uvedla agentura EFE.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme