Chile žaluje Čecha, který způsobil požár národního parku

Chilské úřady zažalovaly Čecha, který založil požár tamního národního parku. Chtějí se tak domoci náhrady vážných škod. Oheň v únoru zničil 16.000 hektarů parku, který je jednou z hlavních přírodních rezervací a turistických atrakcí této latinskoamerické země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hořící les | Foto: Blaze Boos - Boise, Idaho

Žalobu podala takzvaná státní rada pro obranu, což je vládní agentura pověřená ochranou chilských zájmů. Náhrada by měla mimo jiné zahrnovat i příspěvek na nové zalesnění zničené plochy. Soud nemá žádnou lhůtu, ve které musí rozhodnout.

Požár vznikl od převrženého plynového vařiče, který v parku Torres del Paine neopatrně používal Čech Jiří Šmiták. Škody dosáhly milionů dolarů. Podle chilských médií však na rozšíření požáru nesou vinu i hasiči a záchranáři, kteří reagovali příliš pomalu.

Chilské úřady původně uložily Šmitákovi jen pokutu ve výši 200 amerických dolarů a nechaly ho vycestovat ze země. Varovaly ale před možností dalšího stíhání. Český stát už přislíbil, že se bude na obnově poničených porostů podílet.

Martin Hromádka, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme