Chilli vesta proti vlkům. Psi ve Finsku testují bezpečnostní vesty

Ve finském městě Nurmes vymysleli nový doplněk pro psy - speciální vestu do přírody. Není to ale žádný módní výstřelek. Důvody, proč je lidé začínají svým čtyřnohým kamarádům oblékat, jsou čistě praktické. Mají domácí mazlíčky chránit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pes Atos, útulek Jihlava | Foto: Milan Kopecký

Majitele psů ve zmíněném regionu totiž trápí vlci, kteří na psy útočí. Jen za tento rok už jich v oblasti zabili přes třicet.

Fin Jussi Aro proto vymyslel vestu, která by mohla nejeden psí život zachránit, informovala o tom veřejnoprávní rozhlas a televize YLE.

Trendy ze světa domácích mazlíčků: psí Airbnb, raw food nebo ortopedické matrace

Číst článek

Vynálezce vesty se o podobný výtvor snažil celých deset let. Jako testovací místo si Nurmes vybral proto, že se zde nachází velké množství vlků, kterých se místní obávají. „Je to má válka,“ říká se smíchem.

Chilli jako způsob obrany

Vesta je z pevné, reflexní látky a má v sobě zásobníky s pálivým chilli práškem. Když vlk na domácího mazlíčka zaútočí a do vesty kousne, zásobníky vypustí oblak chilli, který ho zasáhne do pusy a do čumáku, což na chvíli zaměstná jeho smysly a může ho to od útoku odradit.

Problém nastane, pokud vlk kousne psa do místa, které není překryto vestou. Pak se totiž zásobníky neaktivují. Radikálnější řešení však nejsou možná, vlci jsou v zemi chráněný druh a jejich zabíjení je nelegální.

Zda budou vesty fungovat v praxi, se zjistí až na jaře, kdy budou připraveny k plošnému testování.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme