Chilská prezidentka Bacheletová chce zmírnit úplný zákaz potratů

Chilská prezidentka Michelle Bacheletová v sobotu odeslala do parlamentu návrh na zmírnění dosud platného totálního zákazu interrupcí. Potraty by v této konzervativní katolické zemi byly legální v případě poškození plodu, ohrožení matčina života nebo otěhotnění po sexuálním útoku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chilská prezidentka Michelle Bacheletová

Chilská prezidentka Michelle Bacheletová | Zdroj: Reuters

Chile je jednou z mála zemí světa, kde zákon pro interrupci nepřipouští žádný důvod. Návrh prezidentky Bacheletové podle místních novinářů vyvolá v parlamentu bouřlivé debaty, proti omezení zákazu interrupcí se staví opozice, ale i někteří poslanci z vládního tábora.

Bacheletová oznámila už loni v květnu, že liberálnější návrh zákona předloží. Poznamenala přitom, že potraty byly v zemi částečně legální i v době pravicové diktatury generála Augusta Pinocheta v letech 1973 až 1990.

Podle chilských lékařů je ročně s kritickými komplikacemi v těhotenství nebo kvůli špatnému vývoji plodu v Chile hospitalizováno 16 500 žen. Kolem 500 jich zemře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme