Chilský soud povolil exhumaci ostatků Pabla Nerudy. Pitva má potvrdit, nebo vyvrátit otravu

Zemřel slavný chilský básník Pablo Neruda opravdu na rakovinu prostaty, nebo ho někdo zavraždil? Tato otázka Chilany pálí natolik, že soud dovolil exhumovat básníkovo tělo a provést pitvu. Neruda totiž zemřel jen 12 dní po vojenském převratu, který svrhl jeho přítele, socialistického prezidenta Salvadora Allendeho a k moci vynesl generála Augusta Pinocheta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pablo Neruda

Pablo Neruda | Foto: Nobelprize.org

Chile začala o příčinách smrti básníka Pabla Nerudy pochybovat po výpovědi jeho řidiče. Manuel Araya tvrdil, že 23. září 1973 odvezl spisovatele do nemocnice, kde mu lékaři podali ‚záhadnou injekci‘.

Jediným způsobem, jak zjistit, jakou látku Nerudovi injekcí lékaři podali, je ale exhumace a forenzní přezkoumání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O povolení k exhumaci ostatků Pabla Nerudy natáčela Silvie Třeslínová

„Podle zpráv, které jsem získal od Soudní zdravotní služby a také od lékařské fakulty Chilské univerzity je odůvodněné tělo exhumovat, abychom zjistili příčinu básníkovy smrti,“ řekl soudce Mario Carroza.

Exhumaci provedou odborníci z Argentiny a Španělska a připojí se k nim také pozorovatelé Červeného kříže.

Pablo Neruda je považován za jednoho z nejvýznamnějších španělsky píšících básníků. Jeho nejslavnější dílo, rozsáhlá veršovaná epopej o národech a dějinách Latinské Ameriky, vyšlo v roce 1950. O 21 let později Neruda získal Nobelovu cenu.

„Jmenuji se Pablo Neruda. Jsem básník,“ uváděl Ricardo Eliecer Neftalí Reyes Basoalto. Pseudonym Neruda přijal chilský básník na počest českého spisovatele Jana Nerudy a křestní jméno Pablo pak podle francouzského básníka Paula Verlaina.

Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme