Chilským horníkům má pomoci k záchraně i ropná vrtná soustava

Chilská veřejnost se stále zajímá o svých 33 hrdinů - horníků, kteří 5. srpna přežili zával v dole San José. V podzemí jsou už měsíc. Překonali rekord, kteří dosud drželi tři Číňané. Ti loni strávili po závalu v jihočínském dole 25 dnů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zavalení chilští horníci

Zavalení chilští horníci | Zdroj: ČTK

Záchranáři se zatím snaží vyhloubit šachtu a dostat se k zavaleným horníkům do hloubky asi 700 metrů. Chilská vláda představila celkem tři plány na jejich záchranu.

Už týden se vrtá australským ražebným strojem, který se prozatím dostal do padesátimetrové hloubky. Tímto tempem se záchrana k horníkům dostane za 3 až 4 měsíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Horníci.mp3

Další možností je rozšiřování jednoho ze tří současných sondážních vrtů, které jsou 12 centimetrů široké a které vedou do místa, kde jsou horníci. Tento vrt by se měl postupně rozšiřovat pro zásoby, které mají větší rozměry a později se uvidí, zda-li by se vrt dal využít pro záchranu horníků. Výhodou je, že vrt už existuje a je známo, kam vrt vede, ale hlavně záchrana by se k horníkům mohla dostat už za dva měsíce.

Chilská vláda také uvažuje o nasazení ropné vrtné soustavy, pro kterou je ale potřeba připravit platformu o velikosti fotbalového hřiště.

Národní hrdinové

O tom, že jsou horníci po závalu naživu, se svět dozvěděl 22. srpna a zájem veřejnosti o zasypané horníky neochabuje. Stali se národními hrdiny. Dokonce se jejich tváře dostaly i na trička, připravuje se o nich film a vznikají písně.

Objevují se ale i negativní informace. Na poušti, kde důl stojí, vznikají rodinné konflikty mezi manželkami horníků a jejich milenkami. Jedna z manželek si také stěžovala, že ji cenzurují dopisy. Její manžel údajně dostal jeden dopis za týden, i když jich rodina posílala celkem patnáct. Šéf psychologů prohlásil, že dopisů je tolik, že je nestíhají k horníkům dopravovat.

Chilským horníkům záchranáři o víkendu instalovali nový videokonferenční systém, díky kterému mohli poprvé komunikovat s příbuznými.

Lidé na povrchu horníky slyšeli a mohli k nim mluvit, kdežto zavalení horníci je pouze slyšeli. K horníkům také promluvili čtyři muži, kteří v roce 1972 přežili letecké neštěstí v Andách. Jeden z nich poté BBC řekl:

"Musíte jim dodat naději. Když se budou navzájem podporovat, tak to zvládnou."

David Koubek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme