Chilští biskupové navrhují omilostnit některé zločince Pinochetova režimu

Katolická církev v Chile vyzvala k omilostnění některých zločinců Pinochetova režimu. Biskupové napsali prezidentovi Sebastiánu Piňerovi, že by některé odsouzené exponenty vojenské diktatury mohl zahrnout do amnestie u příležitosti dvoustého výročí nezávislosti Chile. Prezident si vzal čas na rozmyšlenou do konce příštího týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak výsledek voleb ovlivní Chile a mezinárodní vztahy? | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ani dvacet let po pádu Pinochetova režimu není historie uzavřená. Katolickým biskupům přijde nespravedlivé vyřadit z plánované amnestie plošně všechny odsouzené za zločiny proti lidským právům.

Stejně tak ale není možný generální pardon. Odpuštění si podle nich zaslouží jen ti, kteří plnili rozkazy svých nadřízených, a teď se za své činy kají.

Rodiny obětí režimu protestují. Církev je prý ignoruje. Demonstrovaly i před prezidentským palácem v Santiagu de Chile. Pinochetova vojenská vláda za sebou zanechala na 3000 obětí - mrtvých nebo zmizelých. Někteří její členové jsou stále před soudem a mnozí příbuzní obětí stále nevědí, co se s jejich blízkými stalo.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme