Chilští záchranáři prorazili šachtu k uvězněným horníkům

Radost a nadšení převládá u zavaleného chilského dolu na zlato a měď. Záchranářům se podařilo dokončit tunel k 33 uvězněným horníkům. Podle odhadů by se první horníci mohli z více než šest set metrové hloubky dostat na povrch do čtyř dnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chile - proražení tunelu.jpg | Zdroj: ČTK

Jásot, mávání chilskými vlajkami a také zvuk zvonů. Taková byla reakce příbuzných horníků, ale i samotných záchranářů na konečné proražení tunelu do hloubky víc než šesti set metrů. Ten má průměr asi 70 centimetrů a k horníkům jím bude spuštěná kovová klec, kterou budou vytahováni na povrch.

Záchranářské týmy ale teď musejí zvážit, zda horníky vytahovat nezajištěnou horninou, nebo tunel vyztužit ocelí. Pokud odborníci usoudí, že jeho stěny jsou dostatečně hladké a pevné, aby se jím mohla kapsule pohybovat bez větších problémů, chtějí záchranáři začít horníky vytahovat už v úterý.

Postup při ražbě zhruba 70 centimetrů širokého tunelu vysvětlil pro stanici BBC jeden z odborníků.

„V poslední fázi jsme postupovali velmi opatrně. Příliš razantní postup by totiž mohl nadělat velké škody. Nakonec jsme prorazili otvor až k horníkům. Byli samozřejmě nesmírně šťastní, a my také. Podíleli se na tom skvělí profesionálové, byl to úžasný pocit,“ řekl.

Martina Hanáčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme