Chirac a Schröder pro přijetí Turecka do EU

Přijetí Turecka do Evropské unie otevřeně podpořili francouzský prezident a německý kancléř. Jasný signál před rozhodujícím prosincovým summitem "pětadvacítky" vyslali prezident Jacques Chirac a kancléř Gerhard Schröder v rámci návštěvy tureckého premiéra Erdogana v Berlíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Schröder a J. Chirac | Zdroj: ČTK

Referendum o přijetí Turecka do Evropské unie nepovažuje prezident Chirac za zásadní otázku. Kancléř Schröder také už déle prosazuje turecké členství, i když ho nevidí reálně dříve než v roce 2015.

Proti je naopak německá konzervativní opozice. Pro šéfku CDU Angelu Merkelovou je dnešní berlínský francouzsko-německo-turecký summit špatným signálem. Spíše než podobné demonstrativní akce by se občané měli dozvědět, co bude skutečně turecké členství pro EU znamenat, soudí Merkelová.

Dalším protiargumentem je porušování práv Kurdů a stav lidských práv obecně. Vstřícnost Turecka naopak demonstruje premiér Erdogan úmyslem zakoupit v Evropě airbusy za téměř 3 miliardy eur.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme