Chirac přijede jednat se Schröderem, jak dál s euroústavou

Evropská ústavní krize vyvolává horečnou aktivitu politiků evropských zemí. Francouzský prezident Jacques Chirac dnes bude v Berlíně neformálně jednat s německým kancléřem Gerhardem Schröderem o situaci po odmítnutí euroústavy ve francouzském a nizozemském referendu a o možných dalších scénářích pro Evropskou unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Společná večeře obou vysokých evropských politiků bude první politickou schůzkou francouzského prezidenta od minulé neděle, kdy Francouzi řekli "ne" euroústavě.

Informace o schůzce byly poprvé zveřejněny až ve čtvrtek. Oba státníci mají přitom plánované setkání také na 10. června, kdy se v Paříži uskuteční další z pravidelných německo-francouzských konzultací. O tři dny později se pak Schröder setká s britským premiérem Tonym Blairem.

Schröder i Chirac shodně varují před panikou a zdůrazňují, že ratifikace euroústavy musí pokračovat. Po výsledku referenda ve Francii Schröder ujišťoval, že nynější vývoj neznamená konec francouzsko-německého partnerství, které bylo hnacím motorem evropské integrace.

V Evropské unii se už ale například diskutuje o konci jednotné měny. Vše odstartovala spekulace německých médií, podle kterých spolu tamní finanční špičky debatovaly o pravděpodobnosti rozpadu eurozóny. To ale Berlín ostře popřel.

Situaci pak dále vyostřil také italský ministr práce Roberto Maroni. Řekl totiž, že Itálie by měla zvážit, jestli není lepší vystoupit z eurozóny a znovu zavést liru. Chtěl by k tomu vyhlásit referendum.

Předseda Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet to považuje za naprosto absurdní. Schröder v krizové situaci navrhuje zapomenout na egoistické národní zájmy. A ministr zahraničí Joschka Fischer už ohlásil novou epochu EU, kdy zásadní rozhodnutí se budou muset přijímat se souhlasem veřejnosti a nikoliv v Bruselu.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme