Chirac přijede jednat se Schröderem, jak dál s euroústavou

Evropská ústavní krize vyvolává horečnou aktivitu politiků evropských zemí. Francouzský prezident Jacques Chirac dnes bude v Berlíně neformálně jednat s německým kancléřem Gerhardem Schröderem o situaci po odmítnutí euroústavy ve francouzském a nizozemském referendu a o možných dalších scénářích pro Evropskou unii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder

Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Společná večeře obou vysokých evropských politiků bude první politickou schůzkou francouzského prezidenta od minulé neděle, kdy Francouzi řekli "ne" euroústavě.

Informace o schůzce byly poprvé zveřejněny až ve čtvrtek. Oba státníci mají přitom plánované setkání také na 10. června, kdy se v Paříži uskuteční další z pravidelných německo-francouzských konzultací. O tři dny později se pak Schröder setká s britským premiérem Tonym Blairem.

Schröder i Chirac shodně varují před panikou a zdůrazňují, že ratifikace euroústavy musí pokračovat. Po výsledku referenda ve Francii Schröder ujišťoval, že nynější vývoj neznamená konec francouzsko-německého partnerství, které bylo hnacím motorem evropské integrace.

V Evropské unii se už ale například diskutuje o konci jednotné měny. Vše odstartovala spekulace německých médií, podle kterých spolu tamní finanční špičky debatovaly o pravděpodobnosti rozpadu eurozóny. To ale Berlín ostře popřel.

Situaci pak dále vyostřil také italský ministr práce Roberto Maroni. Řekl totiž, že Itálie by měla zvážit, jestli není lepší vystoupit z eurozóny a znovu zavést liru. Chtěl by k tomu vyhlásit referendum.

Předseda Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet to považuje za naprosto absurdní. Schröder v krizové situaci navrhuje zapomenout na egoistické národní zájmy. A ministr zahraničí Joschka Fischer už ohlásil novou epochu EU, kdy zásadní rozhodnutí se budou muset přijímat se souhlasem veřejnosti a nikoliv v Bruselu.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme