Prestižní německý sbor musí u soudu vysvětlovat, proč do ryze chlapeckého tělesa nepřijal dívku

Berlínský soud v pátek projedná kuriózní stížnost. Devítiletá dívka, zastoupená svou matkou, žaluje ryze chlapecký sbor za to, že ji nepřijal. Její obhájci viní státní hudební soubor s více než 500letou tradicí z diskriminace a také z porušování německé ústavy.

Od zpravodaje z místa Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pěvecký sbor (ilustrační foto)

Pěvecký sbor (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Dětská zpěvačka už dřív zpívala v různých smíšených souborech. Loni na podzim se ji rodina rozhodla přihlásit do toho nejprestižnějšího. Tím je berlínský státní katedrální chór, který vznikl už v 15. století. Za celou svou historii ale vždycky byl obsazen čistě jen chlapci.

K přijímacímu pohovoru se nicméně může dostavit jakékoliv dítě. Právě na to žaloba poukazuje. Ještě nikdy se nestalo, že by tím prvním sítem prošla nějaká dívka.

Při zdůvodnění přitom komise pohlaví nikdy moc nezmiňovala a spíš se zaměřovala na detaily, jako na nedostatek talentu nebo malou motivaci. Někdy mířila kritika také na rodiče. Soubor od nich žádá naprostou podporu a spolupráci.

Vlasy jako součást identity. Kalifornie přijala zákon proti rasové diskriminaci kvůli účesu

Číst článek

Všechny tyto důvody zpochybňuje matka oné devítileté dívky, která chór žaluje. Místní univerzita pro umění totiž dítě umístila do elitního programu, určeného pro mimořádně nadané žáky. A tím spíš rodině vadí, že sbormistři poukazovali na dívčin malý talent a slabou vůli.

Sbor je navíc placený státem a podle žaloby proto diskriminačním chováním může porušit ústavu, protože ta všem dává rovné příležitosti. Vedení chóru snad i proto přidalo ještě jeden argument: anatomické rozdíly obou pohlaví.

Podle vedení jsou hlasivky mužů a žen jiné. Dívčí zpěv může narušit vyznění koncertu. Sbor se proto odvolává na svobodu umělecké tvorby, na základě které si může stanovovat i vlastní kritéria.

Obžaloba ale nesouhlasí ani s touto teorií. Bavíme se totiž o dětech před pubertou, takže hlasové rozdíly ještě nejsou tak velké. Už delší dobu navíc existují výzkumy, podle kterých se pohlaví u dětského hlasu nedá moc rozlišit. Pokud jsou všichni zpěváci talentovaní, větší část posluchačů to nepozná.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme