Skupina mužů z Floridy prodávala bělidlo jako lék na covid-19. Opírali se i o slova prezidenta Trumpa

Ve Spojených státech obžalovali 62letého muže a jeho tři syny, kteří prodávali zředěnou verzi chlorového bělidla a vydávali ji za zázračný lék na covid-19. Informovala o tom v pátek agentura DPA. Látku prodávanou pod názvem MMS nabízeli muži prostřednictvím neexistující církve, aby se vyhnuli kontrole úřadů.

Miami Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Čtveřice mužů z Floridy podle policie prodala desítky tisíc láhví chemikálie zákazníkům z celých Spojených států. Při prodeji tvrdili, že látka léčí kromě covidu-19 také rakovinu, AIDS, autismus, roztroušenou sklerózu a řadu dalších nemocí.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) má přitom k dispozici důkazy o úmrtí spojených s konzumací tohoto produktu. Loni FDA uvedl, že pít MMS je jako „pít bělidlo“.

Floridská prokuratura Marka Grenona a jeho tři syny ve věku 34, 32 a 26 let viní mimo jiné z porušení zákona o léčivech. Hrozí jim až 17 let vězení.

Dráždivá až leptavá látka

Podle amerických médií získali muži prodejem MMS (Miracle Mineral Solution, tedy Zázračného minerálního roztoku) jen v roce 2019 půl milionu dolarů (11,8 milionu Kč). V době pandemie covidu-19 přitom poptávka i prodej látky výrazně stoupaly.

Aby se vyhnuli státní kontrole, prodávali Grenonové látku prostřednictvím neexistující Církve zdraví a uzdravení Genesis II.

Další vakcína proti koronaviru: americká firma Inovio hlásí nadějné výsledky testů na lidech

Číst článek

„Nejen, že je produkt MMS jedovatý, ale jeho distribuce a užívání mohly zabránit nemocným v tom, aby dostali opravdovou léčbu, kterou potřebovali,“ uvedla miamská prokurátorka Ariana Fajardoová Orshanová.

Ve snaze prodat své produkty využívala čtveřice mimo jiné výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Šéf Bílého domu se v dubnu na tiskové konferenci obrátil na odborníky s otázkou, zda by nebylo možné lidem nakaženým koronavirem vstřikovat injekcí do těla dezinfekci. Jeho otázka vyvolala v USA kritiku, Trump později řekl, že šlo o „sarkasmus“.

Látka MMS se podle agentury DPA po požití mění v oxid chloričitý, který se používá například při bělení buničiny či textilu. Podle stupně koncentrace působí na lidské tkáně dráždivě až leptavě. Lidem, kteří MMS požijí, tak hrozí zvracení, průjem, ale i problémy s dechem či selhání ledvin.

Koronavirem se ve Spojených státech podle Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo již více než 3,1 milionu lidí. Přes 133 000 jich s covidem-19 zemřelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme