Chodorkovskij drží ve vězení hladovku

Nejznámější ruský vězeň, bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij, se rozhodl pro hladovku. Chce tak vyjádřit solidárnost s Platonem Lebeděvem, který byl společně s Chodorkovským odsouzen na devět let. Leběděva totiž před pár dny zavřeli na samotku, čímž přišel o možnost seznámit se se soudním spisem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij | Zdroj: ČTK

Lebeděva umístili na samotku o velikosti tři čtvereční metry před čtyřmi dny. Podle vyjádření věznice za to, že se choval hrubě k dozorcům a odmítal se účastnit vycházek. Lebeděv je přitom už více než rok těžce nemocný a vězeňské procházky nezvládá.

Chodorkovskij se domnívá, že jde o pomstu Kremlu ze jeho nedávná kritická vyjádření v ruském tisku. Ve svém vyjádření, zveřejněné prostřednictvím advokátů, doslova uvedl: Pokud si lidé v Kremlu myslí, že tím demonstrují sílu, tak jsou omylu. Pouze ukazují svůj strach a slabost.

Jak dlouho bude Chodorkovskij držet hladovku, zatím neví. Samotku jeho bývalý odchodní partner Lebeděv opustí zítra.

Skupina pravicových politiků chce tento týden oznámit kandidaturu Chodorkovského ve volbách do Státní dumy. Bývalý miliardář byl sice odsouzen za daňové podvody na devět let, ale rozsudek stále není pravomocný a odvolací proces začne až na podzim.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme