Chodorkovskij je podle soudu vinen

U moskevského soudu pokračovalo za přísných bezpečnostních opatření čtení rozsudku nad Michailem Chodorkovským. Kdysi nejbohatšího muže Ruska obžaloba viní zejména z podvodů při privatizaci a daňových úniků. Konečný verdikt zřejmě nebude znám ještě několik dní, po dnešních vyjádření soudkyně je ale zřejmé, že šance Chodorkovského na přijatelný trest klesají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij | Foto: AFP

Hlavní soudkyně Irina Kolesniková dnes oznámila, že vina Michaila Chodorkovského a jeho spolupracovníka Platona Lebeděva byla prokázána v celkem sedmi trestných činech, a to na základě důkazních materiálů k případu a výpovědí svědků.

Společně s tím, jak se protahuje čtení rozsudku nad Chodorkovským, přibývá také spekulací o výši trestu. Prokurátoři požadují až deset let vězení. Jeden z advokátů bývalého ropného magnáta Genrich Padva prohlásil, že podle jeho názoru může být verdikt nakonec zmírněn. Jíní tomu ale příliš nevěří.

Dnes totiž moskevský soud uznal Chodorkovského z dalších daňových úniků a navíc podle soudu nezákonně převedl 2,5 miliardy rublů z účtu ropné společnosti Jukos na účet ruského mediálního magnáta Vladimira Gusinského, čímž poškodil spoluvlastníky Jukosu. Obhajoba považuje tento argument za absurdní.

Soudci poté líčení odročili na středu. Další obhájce Jurij Šmidt řekl, že předčítání rozsudku by mohlo trvat ještě několik dní. "Je jasné, že to (konečný verdikt a odsouzení) nebude dnes a velmi pochybuji, že to bude zítra," řekl obhájce novinářům.

Soudní proces proti Chodorkovskému běží již jedenáctý měsíc a odehrával se současně s postupem vládních úřadů proti Jukosu. Všeobecně se má za to, že miliardář byl před rokem a půl obviněn a vzat do vazby zčásti kvůli své podpoře politické opozice. Firma je nyní na pokraji likvidace, protože úřady jí vyměřily daňové nedoplatky 27,5 miliardy dolarů a loni v aukci prodaly její největší těžební divizi.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme