Chodorkovskij: Kreml má kontakty v české vládě. Zapojovat může i KSČM v čele s Ondráčkem

Rusko má kontakty s vysoce postavenými vládními činiteli v Česku a organizuje akce, jichž se tito lidé účastní. Prohlásil to někdejší ruský ropný magnát a kritik Kremlu Michail Chodorkovskij. Podle jeho slov Kreml také tvrdí, že do svých zahraničně politických akcí může zapojovat české komunisty. Chodorkovskij to řekl v pondělí členům zahraničního výboru Evropského parlamentu.

Brusel/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší ruský ropný magnát a kritik Kremlu Michail Chodorkovskij | Foto: Milan Malíček / Právo | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin si podle Chodorkovského prostřednictvím spřátelených oligarchů získává spojence v řadě dalších zemí Evropské unie včetně Německa, Francie či Polska.

Dělá ostudu Česku, říká Petříček o Ondráčkově cestě na Donbas. Komunista tvrdí, že tam byl soukromě

Číst článek

Putinovi podle Chodorkovského pomáhá tipovat a získávat potenciální spojence například někdejší šéf ruských železnic Vladimir Jakunin. Zejména s tímto miliardářem, na něhož uvalily sankce Spojené státy, podle Chodorkovského „vysoce postavení vládní činitelé Česka udržují těsné styky“.

„Navštěvují mimo jiné Kremlem organizované akce propagující protievropské nálady,“ uvedl Chodorkovskij. Dodal, že podle interních dokumentů prokremelských činovníků může Kreml do zahraničně politických akcí zapojovat členy KSČM, konkrétně poslance Zdeňka Ondráčka.

Ten řekl, že se k věci nebude vyjadřovat. „Nebudu komentovat kdejaký blábol nějakého Rusa,“ uvedl Ondráček.

Zdroj u Merkelové

V červnu 2019 vyvolala pozornost Ondráčkova cesta na území Ukrajiny, které ovládají proruští separatisté. Českého poslance podle záběrů zveřejněných na twitteru oficiálně přijali představitelé neuznávané Doněcké lidové republiky, kteří mu zahráli českou hymnu.

Nechal se vtáhnout do propagandistické akce, řekl Dolejš k výpravě kolegy Ondráčka do Doněcku

Číst článek

Ondráček později řekl, že cesta byla soukromá a že Česko oficiálně nezastupoval. Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že cesta, od které se distancovala nejen česká diplomacie, ale i opoziční politici, nebyla v souladu se zahraniční politikou české vlády. Prezident Miloš Zeman uvedl, že pokud byla cesta soukromá, nikomu do ní nic není.

Praha vede v současnosti s Moskvou vyhrocený diplomatický spor po zjištění českých tajných služeb, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli ruští agenti. Česká vláda se kvůli tomu rozhodla vyhostit desítky pracovníků ruské ambasády a početně srovnat zastoupení obou zemí v Praze a Moskvě.

Jakunin má podle Chodorkovského kromě Česka vliv například v Německu, kde jím založený think-tank Dialog civilizací pomáhá identifikovat potenciální spojence Kremlu mezi vysoce postavenými politiky. Jeden z Jakuninových zdrojů přinášejících Rusku informace o dění v Německu „je součástí nejbližšího okruhu (kancléřky) Angely Merkelové“, uvedl Chodorkovskij.

Trollí farmy

Někdejší nejbohatší ruský oligarcha Chodorkovskij byl v mezinárodně kritizovaném procesu v roce 2005 odsouzen za daňové úniky poté, co se znelíbil Kremlu kvůli své podpoře opozice a politickým ambicím.

Propuštěn byl v roce 2013 a nyní žije v exilu v Británii. Tam založil nevládní organizaci The Dossier Centre, která se snaží mapovat trestnou činnost lidí napojených na Kreml.

Česká hymna Ondráčkovi v Doněcku? Senátní výbor se od cesty komunistického poslance distancoval

Číst článek

Europoslancům předložil výčet dalších aktivit Putinových spojenců v unijních zemích. Důvěrník šéfa Kremlu Jevgenij Prigožin podle Chodorkovského zprostředkoval nákup německých součástí pro ruské zbraně hromadného ničení.

Provozuje také internetové trollí farmy, které se mimo jiné pokoušely vyvolat diplomatickou při mezi Francií a Itálií. Podle Chodorkovského má Kreml několik aktivních spojenců mezi francouzskými krajně pravicovými politiky včetně europoslanců a své lidi má také v Polsku, Litvě, Lotyšsku, Řecku a na Kypru.

Prigožin od loňského října figuruje na sankčním seznamu Evropské unie, další oligarchy blízké Kremlu však unie přes naléhání většiny europoslanců dosud nepotrestala. Mezi unijními státy, které se na sankcích musí shodnout jednohlasně, není pro diplomaticky výbušné rozhodnutí většinová podpora i s ohledem na ekonomické zájmy včetně dovozu ruského plynu a ropy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme