Chodorkovskij neuspěl s odvoláním proti osmiletému trestu

Bývalý ruský magnát Michail Chodorkovskij neuspěl s odvoláním proti osmiletému trestu vězení za daňové úniky a privatizační podvody. Moskevský soud sdělil, že nevidí žádný důvod k přehodnocení rozsudku. V současné době je Chodorkovskij ve vězeňské nemocnici kvůli žaludečním problémům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace na podporu Michaila Chodorkovského | Foto: AFP

Městský soud v květnu 2005 odsoudil Chodorkovského k devíti letům vězení a později v reakci na odvolání trest o rok zkrátil. Podle Chodorkovského právního zástupce Genricha Padvy už bylo podáno další odvolání k nejvyššímu soudu.

Mnozí pozorovatelé posuzují kauzu dvaačtyřicetiletého Chodorkovského jako politicky motivovaný postup státní moci vůči nepohodlnému podnikateli se sklony podporovat opozici. Jeho právníci se obrátili na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku s žádostí, aby zhodnotil, zda byl ruský soudní proces v souladu s Evropskou konvencí o lidských právech.

Bývalý nejbohatší muž Ruska si trest odpykává v trestanecké kolonii v sibiřském Krasnokamensku v Čitské oblasti asi 5000 kilometrů východně od Moskvy. Podle dnešní informace agentury Interfax byl Chodorkovskij přemístěn do nemocničního křídla věznice. Příčinou jsou žaludeční problémy, které ho postihly po krátkodobé protestní hladovce.

Chodorkovskij byl na samotku umístěn v dubnu. Rozhodlo o tom vedení věznice poté, co ho jeden spoluvězeň napadl a zranil nožem ve tváři. Vězeňská správa toto opatření zdůvodnila nutností zajistit vězni bezpečnost, ale obhájci Chodorkovského to považují za další trest pro jejich klienta.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme