Chodorkovskij neuspěl se žádostí o podmínečné propuštění

Soud v ruském městě Čita zamítl odvolání bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského, který žádal o podmínečné propuštění na svobodu. Bývalý šéf ropné společnosti Jukos a jeden z nejbohatších Rusů byl před čtyřmi lety poslán do vězení za zpronevěru a daňové úniky. On sám ale vinu popírá a tvrdí, že jeho proces byl politickou pomstou vládní moci bývalého prezidenta Vladimira Putina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij | Foto: Presscenter Mikhail Khodorkovsky

Soud v sibiřském městě Čita potvrdil rozhodnutí jiného místního justičního orgánu z letošního srpna a žádost Michaila Chodorskovského o podmínečné propuštění zamítl. Bývalý šéf ropného gigantu Jukos si odsloužil už více než polovinu osmiletého trestu a má na propuštění právní nárok.

Už v létě ale soud takovou možnost odmítl s tím, že vězeň údajně neprokázal dostatečnou vůli k nápravě. Podle advokátů Michaila Chodorkovského dnešní rozhodnutí soudu v Čitě jasně svědčí o tom, že slib prezidenta Dmitrije Medvěděva zreformovat ruský právní systém byl jen prázdnými slovy.

Michail Chodorkovskij, kdysi jeden z nejbohatších Rusů, vinu odmítá. Podle něj za jeho procesem stojí zkorumpovaní úředníci Putinovy administrativy, kteří si chtěli rozdělit jeho podnikatelské impérium a obávali se jeho politických ambicí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Kabrhelová: Chodorkovskij zůstane ve vězení

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme