Chodorkovskij stane opět před soudem

Nejsledovanější vězeň Ruska Michail Chodorkovskij, odsouzený za daňové podvody na devět let, dnes opět stane po několika měsících před soudem. Dnes je totiž na programu městského soudu v Moskvě odvolací proces v jeho kauze. Narozdíl od vynesení rozsudku, který se neustále oddaloval, budou dnes soudci chtít vše ukončit velmi rychle. Mají k tomu totiž pádný důvod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij | Zdroj: ČTK

Komentátoři a politologové se výjimečně shodují: odvolací proces bude trvat velmi krátce a na výši trestu pro Chodorkovského - devět let vězení - se nic nezmění. Podobný názor mají také advokáti bývalého ropného magnáta a šetří síly. Počítají totiž s tím, že práva svého klienta budou hájit u Mezinárodního soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Rychlost, s jakou odvolací proces proběhne, je tak jedinou zásadní neznámou. Michail Chodorkovskij, i přestože je za mřížemi, se totiž rozhodl ucházet o uvolněný post v ruské státní dumě. V doplňovacích volbách chce 4. prosince získat poslanecký mandát v jednom z obvodů Moskvy.

Ruské zákony povolují kandidovat každému, kdo není pravomocně odsouzen, což u Chodorkovského zatím platí.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme