Chodorkovskij stanul před moskevským soudem

V Moskvě začalo odložené slyšení v kauze bývalého šéfa ropné společnosti Jukos Michaila Chodorkovského a dalšího z významných akcionářů firmy Platona Lebeděva. V celém případu, který je podle kritiků Kremlu motivován odplatou za politické aktivity Chodorkovského, se ale pravděpodobně rýsuje kompromis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij | Foto: ČTK/AP

Přívrženci Michaila Chodorkovského a Platona Lebeděva se nejen sešli poblíž budovy moskevského soudu, ale v centru ruské metropole také rozmístili víc než 40 tisíc zelenožlutých stužek. Barvami Jukosu chce skupina, která si říká Svědomí, a také část veřejnosti, která nesouhlasí se stíháním Chodorkovského, protestovat proti soudnímu jednání a tlaku státní moci na podnikatele a firmu. Před soudní budovou, kam byli Chodorkovskij a Lebeděv dopraveni s početnou eskortou členů speciální ochranky, pak znělo skandování "Svobodu, svobodu!"

Mezitím se kolem kauzy objevuje stále více názorů, podle kterých se možná rýsuje kompromis mezi Jukosem a Michailem Chodorkovským na straně jedné a státem na straně druhé. Do vedení společnosti byl totiž jmenován jeden ze zástupců státních orgánů a firma mezitím navrhla zaplacení 8 miliard dolarů za daňové nedoplatky v letech 2000 až 2003.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme