Chodorkovskij stráví ve vězení devět let

Moskevský soud poslal ruského ropného magnáta Michaila Chodorkovského na devět let do vězení. Uznal ho vinným v šesti ze sedmi bodů obžaloby. Stejný trest dostal také jeho spolupracovník Platon Lebeděv. Oba odsouzení se mohou proti rozsudku odvolat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij | Foto: AFP

Soud rozhodl, že Chodorkovskij spáchal devět trestných činů, na kterých se vztahuje šest paragrafů ruského trestného zákona, v případě Platona Lebeděva je to rovněž devět trestných činů a šest paragrafů. Celkově soud určil, že Chodorkovskij krom jiného nezaplatil daně ve výši sedmnáct miliard rublů, další daně v hodnotě šedesát dva milionů budou předmětem jednání občanského procesu.

Chodorkovskij komentoval rozsudek slovy: "Rozhodnutí chápu, je pro mě odrazem ruského soudnictví." Lebeděv na stejnou otázku soudkyně, tedy zda rozsudek pochopil, zase odpověděl: "Nechápu, protože nikdo chápající nemůže rozumět takovému rozhodnutí soudu."

Prokuratura pro oba podnikatele požadovala původně trest ve výši deseti let, jak už však bylo uvedeno výše, oba nakonec nejspíše stráví ve vězení o rok méně. Obžaloba i obhajoba se ale také mohou do deseti dnů odvolat.

Mária Mikušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme