Chodorkovskij zůstane za mřížemi dalších šest let

Ruský oligarcha Michail Chodorkovský zůstane ve vězení nejméně do roku 2017. O prodloužení trestu rozhodl moskevský soud. Bývalý šéf ropné společnosti Jukos a jeho společník Platon Lebeděv byli tak znovu odsouzeni za rozkrádání majetku firmy a další hospodářskou kriminalitu. Tentokrát odešli od soudu s ještě vyššími tresty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij

Michail Chodorkovskij | Foto: khodorkovsky center

"Náprava Michaila Chodorkovského a Platona Lebeděva je možná pouze v izolaci od společnosti" - těmito slovy zamítl soudce moskevského soudu návrh na podmínečný trest.

Oběma podnikatelům vyměřil 13 a půl roku vězení za zvláště těžký zločin, což je jen o půl roku méně, než je nejvyšší možná sazba. Trest vyprší nejdříve v roce 2017.

Podle soudu se podařilo nade vší pochybnost prokázat krádež ropy dceřiných společností bývalého gigantu Jukos a praní peněz ve výši 30 miliard dolarů.

Obhájci Chodorkovského i on sám ale trvají na tom, že jde o politicky motivovaný proces. Současní vládci Ruska se podle jejich názoru mstí za podporu, kterou Chodorkovský poskytoval opozici i za příliš velkou nezávislost ropné společnosti na státu.

Martin Dorazín, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme