Choleře podléhá stále víc Haiťanů. Zemřelo už 250 lidí

Nejméně 250 lidí už zahubila na karibském Haiti epidemie cholery. Nemocí z kontaminované vody se nakazily zatím přes tři tisíce Haiťanů. OSN potvrdila první nemocné už i v hlavním městě Port-au-Prince. Podle tamních úřadů jde ale zatím jen o lidi, kteří si choleru přivezli z oblastí, kde už se rozšířila. A teď jsou v izolaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v táboře | Foto: Pavel Polák

Existují obavy z rychlého šíření epidemie ve stanových táborech kolem metropole Port au Prince. V nich živoří od ledna přes milion lidí, které připravilo o střechu nad hlavou devastující zemětřesení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O boji s cholerou informuje Jan Prokeš

Tempo epidemie zatím není závratné. Zahraniční zdravotnické organizace působící v nejchudší latinskoamerické zemi ale varují, že zvlášť děti z provizorních táborů jsou hodně zranitelné a se střevním onemocněním nevydrží dlouho bojovat.

Nebezpečí zvyšuje údajně i skutečnost, že je cholera na ostrově Hispaniola relativní novinkou a místní proto nemají vůči ní rozvinuté protilátky. Podle optimistických hlasů se už ale boj s epidemií daří v oblasti jejího ohniska severně od metropole vyhrávat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Haiti na Rádiu Česko popsal Jan Mrkvička, zástupce ředitele sekce humanitární a rozvojové spolupráce společnosti Člověk v tísni.

Podle Jana Mrkvičky, zástupce ředitele sekce humanitární a rozvojové spolupráce společnosti Člověk v tísni, který se z Haiti vrátil v pátek, byla epidemie rozpoznána pozdě a teď všichni dělají co mohou, aby ji zastavili. On sám však v oblastech zasažených cholerou nebyl. Jeho tým pracuje v jiných oblastech, kde se zatím nemoc nešíří.

Pacienti s cholerou trpí intenzivními průjmy a zvracením. Rychle ztrácí vodu, bez pomoci proto nevydrží dlouho. Nemoc je ale poměrně snadno léčitelná antibiotiky a zavodňováním organismu.

Milan Kopp, Martina Mašková, Jan Prokeš, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme