Choroba neumožní Chávezovi složit přísahu v termínu. Do inaugurace zbývají hodiny

Venezuelskou metropoli Caracas čekaly monstrózní oslavy. Hugo Chávez měl už pozítří složit přísahu a tím se ujmout prezidentské funkce. Kvůli vážné nemoci ale nad inaugurací venezuelského prezidenta stále visí otazník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hugo Chavez | Zdroj: Reuters

Pokud mu to dovolí zdravotní stav, teoreticky může Hugo Chávez stát v čele země i po 10. lednu, kdy měl složit přísahu. Alespoň to tvrdí předseda venezuelského parlamentu Diosdado Cabello. Podle něj jen v době nepřítomnosti zkrátka Cháveze bude dál zastupovat on a viceprezident země. A co se týče samotné inaugurace, tak její termín se jednoduše odloží.

Předpokládá to venezuelský viceprezident Nicolás Madura a jeho názor zastává také nejvyšší státní zástupkyně Cilia Floresová. Podle ní je Hugo Chávez po operaci, zotavuje se po ní, ale je také zvoleným prezidentem, znovuzvolený prezident, může složit přísahu dodatečně

Přehrát

00:00 / 00:00

O diskusi kolem zdraví venezuelského prezidenta a jeho blížící se inauguraci mluvila Ľubica Bergmanová

Venezuelská ústava předpokládá, že nemůže-li prezident plnit funkci, zastoupí ho dočasně předseda parlamentu. Jenže ten má zároveň rozhodnout i o termínu nových voleb. Konat by se měly do 30 dnů. Katolická církev varuje, že napětí, které nepřítomnost Cháveze vyvolává, může destabilizovat zemi.

Opozice žádá, aby podle ústavy Chávez svou funkci převzal ve čtvrtek - tedy 10. ledna. A pokud se tak nestane, plánuje opozice demonstrace a žádá nové volby. Trnem v oku venezuelské vlády je kromě opozice i katolická církev. Její čelní představitelé se už nechali slyšet, že morálně nepřijatelné, aby se Chávez složení přísahy nezúčastnil. Zároveň varují před porušením ústavy.

Otazníky panují kolem zdravotního stavu Huga Cháveze. Úplnou pravdu se zřejmě vzhledem k tahanicím o moc ve Venezuele, asi nedozvíme. Opozice vyzývá vládu, aby zveřejnila plnou pravdu o tom, jak na tom Hugo Chávez je. Jeho stav se nelepší. Kolují dokonce zprávy o tom, že se u Cháveze schází jeho rodina, aby se s ním rozloučila.

Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme