Chorvaté hlasují v referendu o vstupu do EU, přes 60 procent je pro

V Chorvatsku se koná referendum o vstupu do Evropské unie. Předcházely mu protesty odpůrců integrace, které v Záhřebu musela rozehnat policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatský prezident Ivo Josipović vhazuje do volební urhy svůj hlas v referendu o vstupu do Evropské unie | Zdroj: Reuters

Navzdory protestům by podle posledních průzkumů pro vstup do Unie hlasovalo 61 procent chorvatských občanů, kteří se chtějí referenda zúčastnit.

Proti je podle agentury Ipsos Puls 28 procent. Jsou to především zemědělci, kteří se obávají konkurence dotovaných potravin ze západu, sympatizanti generálů souzených za válečné zločiny a obyvatelé velké části Dalmácie, kteří si myslí, že je jim dobře i bez Unie.

„Odpůrci mají pocit, že vstup do Evropské unie připraví Chorvatsko o velkou část jeho suverenity, a to se jim nelíbí,“ vysvětlil v Ranním Interview Radiožurnálu český velvyslanec v Chorvatsku Karel Kühnl a pokračoval:

„Jsou takoví, kteří se bojí něčeho neznámého. Mají třeba pocit, že Chorvatsko se ocitne pod větším konkurenčním tlakem, že může dojít k tomu, že některé podniky nevydrží tento konkurenční tlak, lidé si třeba budou muset hledat jinou práci,“ popsal obavy Chorvatů Kühnl. Zároveň ale dodal, že nejsou nijak masové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byl velvyslanec v Chorvatsku Karel Kühnl

120 biskupů, akademiků a profesorů podepsalo petici, ve které žádají odklad referenda. Občané totiž podle jejich názoru nemají dostatek informací o výhodách a záporech členství v Evropské unii. Kühnl připouští, že kampaň byla poměrně krátká, protože Chorvatsko má novou vládu teprve od prosince. kdy se konaly volby.

„Vysvětlit celou složitost Evropské unie je dost složitá věc, ale myslím si, že vláda udělala, co mohla. Odpůrci ji vyčítali, že vložila peníze pouze do pozitivní kampaně a nedala dost prostoru i těm, kteří byli proti vstupu,“ popisuje Kühnl.

Ministryně zahraničí Vesna Pusićová v rozhovoru pro Český rozhlas ale předpokládá, že referendum dopadne kladně.

„Podle mého názoru bude v referendu nižší účast, ale vysoká podporá vstupu do Unie. Lidé nemají moc velkou důvěru v politické elity. Zavinili jsme si to sami malou odhodlaností v boji s korupcí," uvedla ministryně Pusićová.

Referendum začalo v 7 hodin ráno a skončí v 19 hodin. První výsledky budou známy po 22. hodině. Pokud Chorvaté řeknou Unii ano, země se členem EU stane 1. července 2013.

Martin Dorazín, Kristina Winklerová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme