Chorvaté protestovali proti zavádění cyrilice do oblastí s početnou srbskou menšinou

Na 20 tisíc Chorvatů demonstrovalo v centru Záhřebu proti zavádění cyrilice. Chorvatská vláda chce totiž v oblastech se silnou srbskou menšinou povolit dvojjazyčné nápisy v souladu se zákonem na ochranu menšin. Nejostřeji ji za to kritizují váleční veteráni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na 20 tisíc Chorvatů demonstrovalo v centru Záhřebu proti zavádění cyrilice.

Na 20 tisíc Chorvatů demonstrovalo v centru Záhřebu proti zavádění cyrilice. | Zdroj: Reuters

„Přišli jsme sem podpořit Vukovar a všechna další města, ve kterých chce vláda násilně cyrilici zavést. Všichni víme, co znamenala za války,“ říká válečný veterán Damir Mesič.

Právě Vukovar se během války za nezávislost v 90. letech stal jedním z nejtěžších bojišť. Více než třetina jeho dnešních obyvatel je srbské národnosti.

Cirilice ale zůstala pro Chorvaty symbolem války a vládní návrh proto vyvolal silné emoce. Podle veteránů na některé věci zkrátka čas ještě nedozrál.

Demonstranti dnes mávali chorvatskými vlajkami, přinesli transparenty a odznaky vojenských jednotek. Podle nich by srbská menšina neměla získat privilegium v podobě dvojjazyčných nápisů.

Ty chce nynější vláda, která přivede zemi 1. července do Evropské unie, zavést na základě zákona o ochraně menšin v oblastech, kde tvoří etničtí Srbové více než třetinu populace.

Chorvatský a srbský jazyk jsou vzájemně srozumitelné, ale Chorvaté používají latinku, zatímco Srbové podobně jako Rusové, Ukrajinci či Bulhaři, používají cyrilici.

Tea Turk, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme