Chorvaté si připomínají výročí osvobození Krajiny

Chorvaté si dnes připomínají 12. výročí završení operace Bouře. Šlo o vojenskou akci ke znovuovládnutí regionu Krajina, kde etničtí Srbové vyhlásili vlastní stát. Zatímco Chorvaté oslavují vítěznou operaci, Srbové vzpomínají na desítky tisíc lidí vyhnaných z jejich domovů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Knin | Foto: golubic.cjb.net

Výročí osvobození Krajiny a oběti vlastenecké války uctili představitelé vlády a parlamentu už den předem u památníku ve Vukovaru. Dnes budou klást věnce a vzpomínat ve městě Knin nedaleko západních bosenských hranic. Právě dobytím této bašty krajinských Srbů operace Oluja - neboli Bouře - 5. srpna roku 1995 skončila.

V Kninu organizují Sdružení obránců Chorvatska slavnostní pochod 1300 veteránů války. Věnce a kytice se budou dnes klást k památníkům v řadě vesnic a měst. Zcela jiný pohled na operaci Bouře mají dodnes Srbové. Prezident Srbska Boris Tadič chce za čtvrt milionu Srbů vyhnaných z Krajiny zapálit svíčku v hlavním bělehradském kostele.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme