Chorvati a Slovinci nakonec uzavřeli dohodu bez dodatků

Chorvatsko a Slovinsko uzavřely Dohodu o způsobu řešení pohraničního sporu bez dodatků. Chorvatská premiérka Jadranka Kosorová a její slovinský protějšek Borut Pahor ji svými podpisy schválili ve Stockholmu za přítomnosti premiéra vlády Frederika Reinfeldta, ministerského předsedy země předsedající Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatsko | Foto: adriatic-navigator.com

Chorvatská premiérka Jadranka Kosorová označila Dohodu za krok vpřed pro dobro Chorvatska a zejména jeho mladé generace. Podle Kosorové dohoda otevírá dveře také sousedům Chorvatska.

Slovinský premiér Borut Pahor zdůraznil, že dnešek je pro balkánský region přelomový. Dohoda podle něj ukazuje, že všechny problémy se dají řešit jednáním. Podepsaný dokument teď budou schvalovat parlamenty obou zemí.

Ve Slovinsku jej zřejmě ještě předtím posoudí Ústavní soud. V Arbitrážním soudu bude pět členů, po dvou z Chorvatska a Slovinska. Předsedat by mu měla mezinárodně uznávaná nezávislá osobnost.

Jaromír Janev, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme