Chorvati propustili bývalého generála Norace. Za válečné zločiny si odseděl 10 let

Chorvatský soud podmínečně propustil z vězení Mirka Norce. Bývalý generál si odpykal 10 let z celkem 15letého trestu za válečné zločiny. Jeho případ byl prvním velkým procesem, který Chorvatsku přenechal tribunál OSN pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení, mříž (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Mirko Norac vyšel z věznice v šest hodin ráno, nasedl do černého Passatu a odjel domů k rodině. V době desetiletého trestu se stačil oženit, pořídit si dvě děti a vystudovat vysokou školu. Z toho se dá usuzovat, že režim v chorvatské věznici v Lipovici moc přísný nebyl.

Norac dostal 12 let za zločiny na civilním srbském obyvatelstvu u Gospiče a šest let za podobné zločiny v takzvané Medacké kapse. Soud mu pak uložil úhrnný trest 15 let a po dvou třetinách ho podmínečně pustil na svobodu.

Mirka Norce mnozí Chorvaté dodnes považují za národního hrdinu, který zemi chránil před srbskou agresí. Před rokem mu ale prezident Ivo Josipović odebral hodnost generála.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme