Chorvati protestují proti odsouzení generála Gotoviny

Rozhodnutí haagského trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii vyvolalo v Chorvatsku rozhořčení. V Záhřebu se shromáždilo okolo 3000 lidí, aby vyjádřili nesouhlas s verdiktem soudu. Většina obyvatel považuje generála Gotovinu za národního hrdinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvaté byli rozsudkem nad Gotovinou šokováni | Foto: AFP

Prezident republiky Ivo Josipović a premiérka Jadranka Kosorová uvedli, že jsou haagským verdiktem šokováni. Oba nejvyšší představitelé Chorvatska ujistili obyvatele, že operace Bouřka z roku 1995 zůstává nadále národní osvobozeneckou válkou proti srbskému agresorovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestech Chorvatů proti rozsudku nad Gotovinou mluvil na Radiožurnálu spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek

Premiérka ještě poděkovala za to, že zatím nikde nepropukly kvůli rozsudku nepokoje.

„Demonstranti silně nadávali i na bývalého prezidenta a premiéra, na všechny, kteří by mohli mít něco společného s vydáním generála do Haagu. Chycení a vydání Gotoviny sice byla jedna z podmínek sblížení Chorvatska s Evropskou unií, ale země je stále jen na prahu vstupu. V Chorvatsku se nenajde nikdo, kdy by Gotovinu považoval za zločincem,“ říká ze Záhřebu spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek a dodává:

„Chorvati by měli raději Gotovinu doma, než zemi v Evropské unii. Protievropské nálady nyní určitě sílí.“

Chorvatský generál Ante Gotovina je podle soudu vinen z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v bývalé Jugoslávii. Mezinárodní soudní tribunál v Haagu mu vyměřil trest 24 let vězení. Další obžalovaný, chorvatský generál Mladen Markač, dostal 18 let, posledního obviněného, generála Ivana Čermaka, soud osvobodil.

Ante Gotovina byl podle soudu jako velitel operace odpovědný za jednání chorvatských vojáků, kteří při osvobozování chorvatské oblasti Krajina u hranic s Bosnou a Hercegovinou plenili vesnice a jejich srbské obyvatele vyháněli z Chorvatska.

Armáda při operaci zabila přes tři sta lidí a na 200 tisíc Srbů vyhnala z domovů. Gotovina s počínáním vojáků nejen souhlasil, ale také mu nezabránil.

Rozsudek zatím není pravomocný. Na sobotní poledne byla do Záhřebu svolána další demonstrace na podporu Gotoviny a proti verdiktu haagského tribunálu.

Gregor Martin Papucsek, Jan Richter, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme