Chorvatské pobřeží zachvátily rozsáhlé požáry

Cesta na Jadran je pro řidiče ode dneška trochu ztížená. Chorvatské úřady uzavřely několik úseků na silnici vedoucí podél pobřeží Jadranského moře, především v blízkosti města Šibeniku. Příčinou opatření jsou požáry lesních a křovinatých porostů v blízkosti komunikace. Rozšíření plamenů napomohly silné větry vanoucí od moře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požáry se však šíří z písečných pahorků ve vnitrozemských oblastech a větry brání hasičům v úsilí o jejich úspěšné zdolání. Plameny, které oblast sužují již několik dní, spolykaly zatím 450 hektarů křovinatých pozemků v okolí města Knin. Zde se je zatím nedaří dostat pod kontrolu. Z předměstí Splitu museli být dokonce evakuováni obyvatelé. Hlášeny byly rovněž menší požáry z pobřežní oblasti včetně jižního okolí Dubrovniku a Dalmatských ostrovů.

V noci ze soboty na neděli také byli na několik hodin evakuováni čeští turisté, kteří pobývají v kempu v Baško Polje. Ve tři hodiny ráno po uhašení ohně se ale mohli do stanů vrátit. Požáry také vzplanuly v okolí Splitu a Omiše a vysoký sloup kouře celý den stoupá i z ostrova Brač, kde hoří 350 hektarů olivových hájů a borového lesa. S ohněm hasičům pomáhají bojovat i vojáci, nasazena jsou i speciální hasicí letadla a vrtulníky.

Současně na jiných místech světa sužují život lidí velké přívaly vody. Sedmnáct osob se utopilo v moři na jemenském pobřeží při už několik dní trvající bouři. Oběti stáhly vysoké vlny do moře. V posledních dvou týdnech je z jemenských horských oblastí hlášeno už 31 obětí prudkých lijáků, které s sebou nesou náhlé záplavy či sesuvy půdy. Více než sto obětí si zatím vyžádaly rozsáhlé záplavy na severovýchodě Iránu. S podobnými problémy se potýkají i obyvatelé severního Thajska. Náhlé záplavy si zde vyžádaly nejméně 70 lidských životů.

Markéta Kaclová, Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme