Chorvatské pobřeží zachvátily rozsáhlé požáry

Cesta na Jadran je pro řidiče ode dneška trochu ztížená. Chorvatské úřady uzavřely několik úseků na silnici vedoucí podél pobřeží Jadranského moře, především v blízkosti města Šibeniku. Příčinou opatření jsou požáry lesních a křovinatých porostů v blízkosti komunikace. Rozšíření plamenů napomohly silné větry vanoucí od moře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požáry se však šíří z písečných pahorků ve vnitrozemských oblastech a větry brání hasičům v úsilí o jejich úspěšné zdolání. Plameny, které oblast sužují již několik dní, spolykaly zatím 450 hektarů křovinatých pozemků v okolí města Knin. Zde se je zatím nedaří dostat pod kontrolu. Z předměstí Splitu museli být dokonce evakuováni obyvatelé. Hlášeny byly rovněž menší požáry z pobřežní oblasti včetně jižního okolí Dubrovniku a Dalmatských ostrovů.

V noci ze soboty na neděli také byli na několik hodin evakuováni čeští turisté, kteří pobývají v kempu v Baško Polje. Ve tři hodiny ráno po uhašení ohně se ale mohli do stanů vrátit. Požáry také vzplanuly v okolí Splitu a Omiše a vysoký sloup kouře celý den stoupá i z ostrova Brač, kde hoří 350 hektarů olivových hájů a borového lesa. S ohněm hasičům pomáhají bojovat i vojáci, nasazena jsou i speciální hasicí letadla a vrtulníky.

Současně na jiných místech světa sužují život lidí velké přívaly vody. Sedmnáct osob se utopilo v moři na jemenském pobřeží při už několik dní trvající bouři. Oběti stáhly vysoké vlny do moře. V posledních dvou týdnech je z jemenských horských oblastí hlášeno už 31 obětí prudkých lijáků, které s sebou nesou náhlé záplavy či sesuvy půdy. Více než sto obětí si zatím vyžádaly rozsáhlé záplavy na severovýchodě Iránu. S podobnými problémy se potýkají i obyvatelé severního Thajska. Náhlé záplavy si zde vyžádaly nejméně 70 lidských životů.

Markéta Kaclová, Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme