Chorvatské volby potřetí za sebou vyhrála proevropská HDZ premiéra Plenkoviće, přišla ale o šest mandátů

Chorvatské parlamentní volby vyhrála středopravá vládní strana Chorvatské demokratické společenství (HDZ) premiéra Andreje Plenkoviće, která získala 60 křesel v 151členném parlamentu. Opoziční koalice neformálně vedená prezidentem Zoranem Milanovićem a jeho Sociálnědemokratickou stranou (SDP) bude mít 42 křesel.

Záhřeb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plenković prohlásil, že chce začít hledat v novém parlamentu podporu pro svou další vládu

Plenković prohlásil, že chce začít hledat v novém parlamentu podporu pro svou další vládu | Zdroj: Reuters

Podle informací chorvatských médií to vyplývá z průběžných výsledků po sečtení téměř 98 procent volebních okrsků. K volbám přišlo téměř 62 procent voličů. Plenković prohlásil, že chce začít hledat v novém parlamentu podporu pro svou další vládu.

Čínská rozpínavost nad Balkánem. Investice proudí hlavně do Srbska, neklid vyvolala i v řeckém přístavu

Číst článek

Proevropské HDZ si po vyhrocené kampani mezi Plenkovićem a Milanovićem sice o šest mandátů pohoršilo ve srovnání s posledními volbami z roku 2020, i tak ale bude hlavním uchazečem o sestavení vlády.

„HDZ vyhrálo parlamentní volby potřetí v řadě. Již zítra vykročíme vstříc formování parlamentní většiny s cílem sestavit vládu,“ prohlásil v noci na čtvrtek během vrcholícího sčítání výsledků Plenković.

Ucházet se teoreticky může o podporu menších stran, které skončily daleko za SDP. Třetí nejsilnější politickou silou bude po volbách národně-konzervativní až krajně pravicové Vlastenecké hnutí (DP) se 14 mandáty. Pravicově populistický Most získal 11 křesel a levicově-zelená strana Můžeme bude mít deset poslanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme