Chorvatsko a Černou horu sužují lesní požáry. Mají už první oběť

Chorvatsko i nadále bojuje s rozsáhlými lesními požáry, oheň v noci na pondělí vypukl nedaleko měst Bogomolje na ostrově Hvar a u Tugare, přibližně 20 kilometrů východně od Splitu. Odtud se šíří směrem na Split. Práci hasičům komplikuje silný vítr. V Černé Hoře v pondělí úřady kvůli požárům, které se rozšířily do blízkosti kempových zón a obytných oblastí, evakuovaly nejméně stovku turistů.

Záhřeb (Aktualizováno: 17:16 17. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo hasí lesní požár nedaleko chorvatského Zadaru (archivní foto) | Foto: Edin Tuzlak | Zdroj: Reuters

Podle chorvatského deníku Jutarnji list v celé přímořské Dalmácii se vyskytují dvě desítky požárů. Velmi kritická situace je zatím v oblasti městečka Srinjine a obcí Gornje a Donje Sitno, kde policie uzavřela místní komunikaci asi 15 kilometrů od Splitu. Z prostoru uvedených obcí je také hlášeno první úmrtí, i když není zatím jisté, zda je spojeno s požárem. Zemřel 65letý muž, ale neví se, zda na infarkt nebo zda se udusil kouřem.

Na několika místech jižní Itálie hoří. Letovisko na Sicílii musely na člunech opustit stovky turistů

Číst článek

Nasazení hasicích letadel v regionu Srinjine, Gornje a Donje Sitno ráno a dopoledne znemožnil silný vítr a turbulence, uvedl zástupce velitele hasičského sboru Tomislav Vuko. Odpoledne kolem 15:00 SELČ se ale tři letouny už mohly do boje s plameny zapojit.

Hasičům se ještě stále nepodařilo uhasit požár u chorvatské vesnice Šestanovac ve východním cípu vnitrozemí, oheň je nicméně pod kontrolou, napsal Jutarnji list.

Chorvatské pobřeží, které patří k oblíbeným letním destinacím, o prázdninách často sužují lesní požáry. Ty letošní jsou podle agentury AP považovány za jedny z nejhorších. O víkendu podle chorvatské agentury Hina u chorvatského pobřeží hořelo přibližně 350 hektarů lesa.

Podle chorvatských úřadů plameny v současné době nepředstavují nebezpečí pro obytné oblasti, uvedla AP.

Oheň v noci na pondělí zachvátil také pobřeží na poloostrově Luštica na severu Černé Hory, uvedl dnes chorvatský list Blic. Několik lidí se zde před plameny ukrývalo v moři, kde přibližně hodinu čekali na příjezd záchranářů. Informace o obětech na životech ani o zraněných se ale neobjevily.

Černohorské úřady v zasažených oblastech zahájily evakuaci, při níž záchranářům pomáhalo i námořnictvo, napsala agentura AP. Plameny se rychle šíří především kvůli suchému počasí a silnému větru.

České ministerstvo zahraničí v pondělí upozornilo na požáry české turisty. "Doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti hlavně mezi obcí Podstrana a Jesenice a dodržovat pokyny hasičů," uvedlo ministerstvo na webu. V případě nutnosti se Češi mohou obrátit na konzulát ve Splitu na čísle +385 91 6121 660. Černínský palác také doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se do aplikace DROZD. Ministerstvo ji používá k tomu, aby informovalo Čechy v zahraničí v případě mimořádných situací.

Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenější zahraniční destinací českých turistů. Loni do Chorvatska vyjelo 828 000 Čechů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme