Zaháněním migrantů do Bosny porušujete lidská práva, obvinila organizace Chorvatsko. To se brání

Chorvatská nevládní organizace Border Violence Monitoring obvinila policii z hromadného vyhánění migrantů zpět do Bosny. Zveřejnila záběry ze skryté kamery umístěné v chorvatském hraničním pásmu. Podle organizace porušuje Chorvatsko lidská práva, protože migranty vytlačuje zpět do Bosny bez přítomnosti bosenských pohraničníků a bez možnosti, aby požádali o azyl. Inspekce chorvatského ministra vnitra ale nezjistila žádné pochybení policie.

Video Bihać Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupinu migrantů při pokusu o překročení hranice s Chorvatskem nedaleko hory Plješivice zachytil fotograf agentury Reuters. Snímek pořídil 19. prosince 2018. | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Videozáznamy zachycují celkem 54 kolektivních vyhnání skupin migrantů z chorvatského území zpět do Bosny. Kamera je zachytila v září a říjnu.

Chlad a bláto před branami EU. Na tisíc běženců živoří v chudé Bosně, s obavami vyhlížejí první mrazy

Číst článek

Podle organizace Border Vilence Monitoring zaznamenala fotopast nejméně 350 migrantů včetně malých dětí, žen a nezletilců, které chorvatští pohraničníci s obušky odvádějí zpět k hraniční linii a posílají zpět na území Bosny.

Organizace Human Rights Watch vyslechla dvě desítky takto vyhnaných migrantů, kteří vypověděli, že je policisté bili obušky, vzali jim peníze a rozbili jim mobilní telefony.

V reakci na stížnosti humanitárních organizací nařídil chorvatský ministr vnitra Davor Božinović inspekci chování hraniční policie. Podle něj se zatím nezjistilo žádné neodůvodněné použití síly proti migrantům.

Za poslední rok přišlo podle údajů Evropské komise do Bosny přes 22 tisíc přistěhovalců. V roce 2017 jich tam byla jen tisícovka.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme